Acıgöl'de ilçe müdürlüğünden süneyi söküp atacak proje

Nevşehir ili Acıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçiye ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bir projeye imza attı. KOP Bölge Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje ile ilk defa bir İlçe Müdürlüğü Parazitoid üretim ünitesi kurarak süne zararlısına karşı sünede biyolojik mücadele başlatmış oldu.

banner255
Acıgöl'de ilçe müdürlüğünden süneyi söküp atacak proje
banner200

Daha önce de İlçe Müdürlüğü olarak Sarımsak soyma ve paketleme tesisi kurarak adından söz ettiren Nevşehir ili Acıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yine çiftçiye ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak bir projeye imza attı. KOP Bölge Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje ile ilk defa bir İlçe Müdürlüğü Parazitoid üretim ünitesi kurarak süne zararlısına karşı sünede biyolojik mücadele başlatmış oldu.

Süne yumurtalarını dölleyerek sünenin çoğalmasını engelleyen parazitoidlerin üretimini yapan ilçe müdürlüğü böceklerin salınımını gerçekleştirerek bölgesinde biyolojik mücadele çalışmalarını başlatmış oldu. İlçe Müdürü Taner Düzgün, Corona sürecinde daha da zorlaşan şartlara rağmen üretimi gerçekleştirdikleri üretim ünitesini ilerleyen süreçlerde daha da artırarak süne zararlısını ilçeden tamamen silerek ekmeklik ve makarnalık buğday üretim kalitesinde artış sağlayarak ilçe çiftçisine ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamaya devam edeceklerini belirtti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 19:48
YORUM EKLE
banner151

banner251