Tunceli’de süne mücadelesi

Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Süne Mücadelesi Programı Kapsamında Tunceli'de Mazgirt, Pertek, Çemişgezek ve Merkez ilçe olmak üzere 4 ilçede 30 bin dekar alanda süne sürvey çalışmaları 2 Mayıs'ta başladı.

Tunceli’de süne mücadelesi
banner200
banner217

Merkez ilçede sürvey çalışmaları Buğday ve Arpa ekilişlerinin yoğun olarak yapıldığı Çimenli, Böğürtlen ve Burmageçit köylerinde yürütülüyor.

Çalışmalar devam etmekte olup, ekiliş alanlarında yapılan kıymetlendirme sürveylerinde ergin zararı olan kurtboğazı ve akbaşak zararının hemen hemen olmadığı gözlemleniyor. Kıymetlendirme çalışmaları 18 Mayıs'ta bitti.

Ancak en önemli zararı hububatın süt olum döneminde beslenerek hububatın çimlenme özelliğinin kaybetmesine, danelerin ekmeklik ve makarnalık değerinin kaybolmasına neden olan nimf(yavru) ve yeni nesil ergin süneler veriyor. Bu nedenle asıl popülasyon yoğunluğunun tespiti yumurta sürveyleri sonucu belirlenecek. Yumurta sürveyleri 24.05.2018-01.06.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yapılan sürvey çalışmaları sonucunda süne zararının zarar eşiğinin üstünde olması halinde mücadele edilmesine karar verilecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251