Suni Tohumlama

Suni tohumlama nedir? Suni tohumlamanın yararları nelerdir? Türkiye'de suni tohumlama ne durumda? İneklerde kızgınlık belirtileri nelerdir? Suni tohumlamanın zararları var mı? İyi tohum nasıl olmalıdır? Suni tohumlamaya dair bütün soruların cevabını broşürde bulabilirsiniz.

Suni Tohumlama
banner200

Hayvansal üretimin artırılmasının başlıca iki yolu vardır. Birincisi birim hayvan başı verimi artırmak, diğeri ise hayvanların mevcut verimlerini koruyup sürekliliğini garanti altına almaktır.

Birim hayvan başına verimin arttırılması ancak hayvan ıslahı ile mümkündür. Hayvanların genotipik verim güçlerini yükseltmek anlamına da gelen hayvan ıslahının da en etkin ve ekonomik yolu suni tohumlamadır. Suni tohumlama, erkek hayvanların doğal aşımla yaptığı işin, yani tohumun (spermanın) dişinin dölerme yollarının özel aletlerle bırakılmasıdır.

Suni tohumlama nedir? Suni tohumlamanın yararları nelerdir? Türkiye'de suni tohumlama ne durumda? İneklerde kızgınlık belirtileri nelerdir? Suni tohumlamanın zararları var mı? Ve iyi tohum nasıl olmalıdır?

SUNİ TOHUMLAMAYA DAİR BÜTÜN SORULARIN CEVABINI (PDF) OLARAK HAZIRLANMIŞ SUNİ TOHUMLAMA BROŞÜRÜNDE BULABİLİRSİNİZ. TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 12:28
YORUM EKLE

banner251