Kombine Verimli Sığır Irkları

Kombine sığır ırkları hangileridir? Simental, Brown Swis bir diğer adıyla Montofon ve Fleckvieh bir diğer adıyla Sarı Alaca'dan oluşuyor.

Kombine Verimli Sığır Irkları
banner200
banner217

BROWN SWİS (MONTOFON) / İsviçre’nin Alp dağlarında yetişen bir sığır cinsi olmakla beraber dünyanın en büyük süt ırklarından birisi olma özelliğini de taşımaktadır. (2. Sırada) 1906 – 1907 yıllarında yapılan bir araştırmaya göre Montofon Sığırı olarak bilinen bu ırkın 1862 yılında Pinzgauer ırkı ile melezleştirilerek oluşturulduğunu savunmaktadır. Rengi Koyu kahverengi veya Gri – Kahverengi, Ağız kenarı açık renktedir. Erkek ve dişileri boynuzludur.Büyük kulaklı, kulak içi açık renkte yoğun tüylüdür. Güçlü kas yapısına sahiptir.


SİMENTAL / Simental sığır ırkının anavatanı İsviçre‘dir. Simental hem süt ve hemde etçi olmalarından dolayı kombine bir sığır ırkıdır. Dünyada bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Kombine bir sığır ırkı olması dolayısıyla bazı ülkelerde eti bazılarında da sütü için yetiştirilmektedir. Simental sığırlarının kıl renkleri sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz alacadır. Simental sığırlarının kıl renkleri sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz alacadır. Simental ırkı sığırlarda canlı ağırlık; Ergin dişi Simental inekler 600 – 650 kg. Erkek simental boğalar 700 – 900 kg. civarındadır. Simental boğalarda ekstremde olsa Türkiye‘de bazı bölgelerde 1100 kg’a kadar canlı ağırlığa ulaştığı görülmüştür. Ancak simental boğalarda bu durum ortalama canlı ağırlığı yükseltmemektedir.


FLECKVİEH (SARI ALACA) / Esmer ırk gibi kombine verimli-iki verim yönlü ırk olan Sarı-Alaca’da İsviçre kökenlidir. Renk sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz alacadır. Baş genellikle beyazdır. Oldukça sağlam yapılı ve iri cüsseli bir ırk olan Sarı-Alaca ineklerin canlı ağırlığı 650-800 kg’yi bulur. Süt verimi 4000-5000 kg civarındadır. Erkeklerin besi yeteneği yüksektir. Sütçü ırkların dişileri Sarı Alaca boğalarla çiftleştirildiklerinde besiye oldukça uygun kasaplık materyal elde edilebilmektedir.


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 12:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan cevik
Ramazan cevik - 1 yıl Önce

Arkadaşlar kombine güzel görkemli bir ırk ismi verebilirsiniz

banner151

banner251