Ayçiçeği Yetiştiriciliği

Ayçiçeği dünyada ve Türkiye'de en önemli yağ bitkilerinden biridir. Ayçiçeği yetiştirme teknikleri, iklim istekleri ve toprak hazırlığı hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Ayçiçeği Yetiştiriciliği
banner200

Ayçiçeği Yetiştirme Teknikleri

Ayçiçeği ülkemizde önemli bir yağ bitkisi olup yağ tüketimimizde 1.sırayı almaktadır.Türkiye bitkisel ham yağ üretiminin %50'si ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Ülkemizdeki yağ bitkisi üretimi karşılamadığı için bu açık ithalat ile kapanmaktadır. Bu sebeple Tarım Bakanlığı tarafından ayçiçeği, prim ödenen bitkiler arasına alınarak ayçiçeği üreticisine kilogram başına destekleme primi ödenmektedir.

Türkiye'deki ayçiçeği ekiliş alanlarının çoğunluğu Trakya Bölgesi olmasına rağmen Konya Bölgesi özellikle son yıllarda önemli bir artış göstermiştir. Konya bölgesi gerek yağlık gerekse tohumluk ayçiçeği tarımının yapılabilmesi açısından önemli avantajlara sahiptir. Yağlık ayçiçeği için kg başına 2011 yılı için 23Kr devlet desteği mevcuttur.

İklim İstekleri

Ayçiçeği bitkisi yıllık 700-800mm veya yetiştirme döneminde 350-400mm ortalama yağış alan bölgelerde sulanan yetişebilir. Fakat bölgemizde ayçiçeği yetişme sezonunda düşen yağış miktarı 100-150mm yi geçmediği için sulu koşullarda yetiştirilmek zorundadır.Ayçiçeği tohumluğunda çimlenmesi olabilmesi için toprak sıcaklığının 8-10 derece, gelişmesi için altındaki sıcaklardan olumsuz etkilenmektedir. Ayçiçeği bitkisi ilk iki yaprağın çıktığı dönemde,-5 derece düşük sıcaklığa kadar dayana bilmektir. Bitkinin düşük sıcaklıklara direnci 6-8 yapraklı döneme kadar kademeli olarak azalmaktadır. Adaptasyon kabiliyeti birçok bitkiye göre daha yüksektir.Ayçiçeği tarımında üretim için optimum 21-24 derece gündüz hava sıcaklığı gereklidir.

Toprak Hazırlığı

Ayçiçeği tarımından toprak işlemenin amacı; ön bitki artıklarını toprağa karıştırmak, yabancı otları yok etmek, iyi bir tohum yatağı hazırlamak, çimlenme ve büyüme için uygun rutubet, havalanma ve sıcaklığı sağlamaktır. Bu amaçla;ayçiçeği ekilecek tarla bir önceki mahsul kaldırıldıktan sonra mümkünse sonbaharda tarlaya girilecek uygun bir zamanda 20-25 cm derinlikte sürülür.Ayçiçeği düzgün bir çıkış için nemli bir tohum yatağı ister. Bunu sağlamak için ilkbaharda toprak tava geldiğinde tarla önce kazayağı-tırmık kombinasyon ile 10-15cm derinlikte işlenerek ekime hazır hale getirilir.

Ayçiçeği yetiştiriciliği konusunda; Ekim Zamanı, Tohum Miktarı ve Ekim, Çapalama, Ayçiçeğinde Toprak İstekleri ve Gübrelemesi, Ayçiçeğinde Klasik Gübreleme Programı, Ayçiçeğinin Hastalıkları ve Mücadelesi, Ayçiçeğinde Canavar Otu, Ayçiçeğinin Sulanması, Ayçiçeği Hasadı, Kuş Zararı ve Depolama başlıklarını devamda Konya Şeker tarafından PDF olarak hazırlanan 'Bitkisel Üretim Çiftçi Rehberi'nde bulabilirsiniz.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 00:27
banner207
YORUM EKLE
banner151

banner251