Obezitenin başlangıcı: Kola

Bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı Prof. Karatay hocadan derledik.

Obezitenin başlangıcı: Kola
banner282

Dünyanın birçok yerinde açlık yaşanıyor. Açlık, geçmişte olduğu gibi günümüzde de sık sık haber oluyor. Ancak son yıllarda açlık probleminin yanında obezite sorununu da duymaya başladık ki bu da başlı başına bir büyük problem oldu. Çocuklar, gençler fazla kilolarından şikâyet ediyorlar. Kilolar genelde spor yapmamaya bağlansa da beslenmenin de çok çok önemli oldu gözden kaçıyor.

Çünkü çocuklar eskisine göre daha fazla şeker, yağ ve tuz tüketiyor. Uzmanlar tüketilen besinlerin doymuş ve trans-yağlarla dolu olduğunu söylüyorlar. Bir şişe meşrubatta, bir kutu kolada neredeyse 16 küp şeker bulunuyor. Bu içeceklerden ortalama tüketen bir çocuğun aldığı şeker miktarı yarım kiloyu geçiyor.

Bizde sizler için masum görünen ancak zararı yararından çok olan “KOLA"yı ele aldık. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın, “bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararları" değerlendirmesini sekiz başlıkta özetledik:

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan 'fosforik asiddir'

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

YORUM EKLE