O böcek kene değil!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte görüldüğü iddia edilen “bulaşıcı kırmızı kene" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

banner255
O böcek kene değil!
banner200

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte görüldüğü iddia edilen “bulaşıcı kırmızı kene" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Yetkililer, bitki özsuyu ile beslenen bu böcek türünün canlı vücuduna yapışmadığını ve insanlara hiçbir zararının olmadığını belirtti.

İzmir'de “bulaşıcı hastalık taşıyan kene görüldüğü" yönündeki haberler üzerine bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, söz konusu böceklerin hiçbir zararı olmayan bir tür olduğu bilgisini vererek, vatandaşların panik yapmamasını istedi.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Haşere Birimi olarak hem iddiaların ortaya çıktığı Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusü'nde hem de İzmir'in çeşitli noktalarında inceleme yaptıklarını belirten yetkililer, böceklerden örnek alındığını ve kesinlikle bu canlı türünün kene olmadığını vurguladı. Hastalık bulaştırıcı olmayan bu böceklerin bitki özsuyu ile beslendiğini ve insanlara hiçbir zararı olmadığını söyleyen Büyükşehir yetkilileri şunları kaydetti: “Bu böcekler, özellikle havaların ısınması ile birlikte bitkilerin yeşillenme döneminde ortaya çıkıyor. Açık havada dolaşıyor ve binaların pencere, kapı pervazlarında hareket ederek ev içlerine girmiyor. Kan emme organı yok ve canlı vücuduna yapışmıyor. Söz konusu canlılar hastalık bulaştırıcı olmadığı için ilaçlama yapmak gerekmiyor. Bu böceklerden örnek alarak tür tayini için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı'na ilettik. Halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 17:43
YORUM EKLE
banner151

banner251