Gıda takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler bu haberde...

" />

Kim neden ihtiyaç duyuyor?

Gıda takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler bu haberde...

Kim neden ihtiyaç duyuyor?
banner200

GIDA TAKVİYESİ NEDİR?

Diyet veya beslenme takviyeleri ismi de verilen gıda takviyelerinin ardında yatan fikir, yeterli miktarlarda tüketilmeyen besinlerin tedarik edilmesi gösteriliyor.

Gıda takviyeleri, hap, tablet, kapsül, sıvı, vb. formunda sağlanan vitaminler, mineraller, aminoasitler, yağ asitleri ve diğer maddeler olabilir.

Gıda takviyeleri, çeşitli dozlarda ve farklı kombinasyonlarda mevcut.

Bununla birlikte, vücudun işlev göstermesi için, her besinden sadece belirli bir miktar gerekiyor ve daha yüksek miktarlar, daha iyi bir etki neden olmuyor. Maddeler yüksek dozlarda olumsuz etki gösterebiliyor ve zararlı olabiliyor.

Tüketici sağlığını korumak amacıyla, takviyeler sadece uygun bir günlük doz önerisi ve o dozun aşılmaması için uyarı ifadesiyle birlikte yasal olarak satılabiliyor.

Takviye kullanımı Avrupa içerisinde değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin, Almanya ve Danimarka'da (yetişkin nüfusun sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 59) yaygınken, İrlanda ve İspanya'da (sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 29) daha az kullanılıyor. Kadınlar, erkeklere kıyasıyla daha fazla takviye kullandıkları görülüyor.

KİMLERİN İHTİYACI VAR?

Öncelikle takviyelerin, dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin yerini tutmadığının altı çiziliyor. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl, yeterli protein ve sağlıklı yağlar içeren bir diyet, normalde sağlık için gerekli olan tüm besinleri sağladığı vurgulanıyor. Çoğu Avrupa ülkesi, topluma yönelik mesajların, gıda temelli beslenme ilkelerine odaklanması gerektiği konusunda hemfikir. Takviyeler, bu ilkelerin önemli bir öğesi değil. Fakat sağlıklı ve dengeli olarak beslenmesine rağmen, doğurganlık yaşındaki kadınlar, özel ilaçlar alan kişiler gibi, takviyeler hakkında tavsiyelere ihtiyacı olan belirli nüfus grupları veya bireyler de mevcut. Kısmen modern yaşam tarzının sonucu olarak, herkes sağlıklı bir şekilde beslenemeyebilir. Avrupa'da yapılan beslenmeyle ilgili araştırmalar, çeşitli mikro besinlerin alınması gerekenin altında alındığını ortaya koyuyor. 8

AB tarafından finanse edilen EURRECA projesi, C vitamini, D vitamini, folik asit, kalsiyum, selenyum ve iyotun yetersiz olarak alındığını tespit etti. Ulusal araştırmalar arasında yakın zamanda yapılan bir karşılaştırma, D vitamini alımının yaygın bir sorun olduğunu, düşük mineral alımının ise belirli yaş grupları arasında daha muhtemel olduğunu ortaya koydu. Örneğin, Danimarka, Fransa, Polonya, Almanya ve İngiltere'deki genç kızların yeterli demir alımlarıyla ilgili endişeler mevcut. Genç kadınlardaki yetersiz demir alımı, bebeklerde düşük doğum ağırlığı, demir yetersizliği ve gecikmiş beyin gelişimi riskini de artırıyor.

Folik asit değerleri de gebe kalabilecek kadınlar için çok önemli. Gebe kalmadan önce folik asit almaya başlamaları ve hamileliğin ilk 12 haftası boyunca buna devam etmeleri önerilir. Yeterli folik asit değerleri, spina bifida gibi siniryolu kusuruna sahip bebek doğurma riskini düşürebilir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, Avrupalıların yüzde 50-70'inde D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. D vitamini değerlerinin sadece besin alımına değil, aynı zamanda UV ışığına maruz kalmaya da bağlı olması Kuzey Avrupa ülkelerinde D vitamini takviyesinin önerilmesi için daha sağlam bir zemin oluşturur. Daha fazla araştırma yapılmasına yönelik çağrılar olsa da, bazı ülkelerde (İngiltere, İrlanda, Hollanda ve İsveç dahil), nüfusun belirli grupları için D vitamini takviyesi almaları konusunda öneriler halihazırda mevcuttur.

Tablo 1: Takviyeler hakkında özel tavsiyeye ihtiyacı olan nüfus gruplarına örnekler

Nüfus grubu Besinler
50 yaş üstü kişiler D Vitamini, B12 Vitamini, folik asit

Narin yaşlılar, düşük dozlu bir multivitamin takviyesinden faydalanabilir.
Doğurganlık yaşındaki kadınlar Folik asit ve D Vitamini, muhtemelen demir
5 yaş altı çocuklar A vitamini, C vitamini, D vitamini; fakat çok çeşitli yiyecekler yiyen iyi iştahlı çocukların bunlara ihtiyacı olmayabilir.
Emziren kadınlar D Vitamini
Cildini örtenler, esmer tenli olanlar veya evden çıkmayanlar D Vitamini
Veganlar B12 Vitamini, D2 Vitamini

SONUÇ

Bazı nüfus gruplarına belirli takviyeler almaları tavsiye edilir. Genel mesaj şudur: sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli benimseyin, takviyelerin ve takviye edilmiş besinlerin etiketlerini dikkatlice okuyun ve önerilen Günlük Miktarları (RDA'lar) aşan çoklu dozlar almaktan kaçının. Tereddütteyseniz, bir besin takviyesi seçmeden önce, diyetisyene veya doktora danışın.

YORUM EKLE
banner151

banner251