Çocuklarınızı bitkilerle tedavi edin

Antibiyotik ve aşılarla ilgili çıkan haberler, aileleri tedirgin ediyor. Çocuğu hasta olan ebeveynler soluğu aktarda alıyor. Dr. Ahmet Toptaş, çocuklarda bitkisel tedavi alanında hazırladığı kitabında 'Çocuklarda bitkisel ilaçlar kullanılabilir mi?', 'Hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir?' gibi sorulara verdiği cevaplarla, anne-babalara yol gösteriyor.

Çocuklarınızı bitkilerle tedavi edin
banner282

Son günlerde Türkiye'de sağlık alanında yaşananlar, anne-babaları endişelendiriyor. Zira mevsim değişikliğiyle birlikte grip, soğuk algınlığı başta olmak üzere artan hastalıklar, çocukları daha çok etkiliyor. Üstelik medyada yer alan, 'antibiyotikler zararlı!', 'aşılar zararlı mı?' gibi haberler, ebeveynlerin huzursuzluğunu daha da artırıyor. Kimyasal ilaçlardan uzak kalmak isteyip yolu aktara düşen aileler ise hangi hastalığa karşı çocuğuna nasıl bitkiler kullanacağını bilemiyor. Dr. Ahmet Toptaş'ın Kaynak Yayınları'ndan çıkan 'Çocuklarda Bitkilerle Modern Tedavi' kitabı, aileler için yol gösteriyor.

Bitkilerle modern tedavinin bilimsel esaslara göre uygulandığı Avrupa'da 12 yaşından küçük çocuklara verilen kimyasal-sentetik veya bitkisel ilaçların çok özenle seçildiğini söyleyen Dr. Ahmet Toptaş, uygun olmayan ilaç kullanımının çocuklarda gelişim bozukluklarına neden olduğunu ve daha ileri derecelerde zararlara yol açabildiğini vurguluyor. Bilimsel esaslara göre belirlenmiş ve yetişkinlerde kullanılan modern bitkisel ilaçların çocuklarda ancak üçte birinin kullanılabileceğini kaydeden Toptaş, hamilelik döneminde kullanılan bazı bitkisel ilaçların çocuğun sağlıklı gelişimini engelleyebildiğine dikkat çekiyor. Avrupa'da hastaların doktorundan kimyasal-sentetik ilaçlar yerine modern bitkisel ilaç talep edebildiğini aktaran Toptaş, 2004 yılında çıkarılan 'Türk Farmakopesi I-Avrupa Farmakopesi Adaptasyonu' kanununa göre Türkiye'de de 'Bitkilerle Modern Tedavi' uygulanabileceğini söylüyor. Hastalıkla ilgili tanı ve teşhisin mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından konulması gerektiğini kaydeden Toptaş, çocuklar için faydalı şu modern bitkisel ilaçları öneriyor.

Boğaz iltihabına karşı adaçayı

Adaçayının taze ya da kurutulmuş olarak yaprakları kullanılıyor. Mikrop öldürücü, mantar ve virüslerin çoğalmasını önleyici etkisi bulunan adaçayını haricen ağız ve boğaz iltihaplanmalarında gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Ayrıca hazımsızlık ve uçuk tedavisinde de kullanılıyor.

Hazırlanışı: Bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kıyılmış kuru adaçayı yaprağı ilave edilip fincanın ağzı kapatılarak 5 dakika demlenir. Hastalığa göre çay olarak ya da ılıtıp gargara olarak kullanılır.

Yatak ıslatma ve korkuya karşı binbirdelik otu sarı kantaron

Çiçeklenme döneminde toplanıp kurutulan toprak üstü kısımları kullanılır. İltihaplanmayı önleyen bitki mikrop öldürücü, korku giderici, yatak ıslatma ve idrar kesesi şikâyetlerine iyi geliyor. 6 yaşından itibaren çocuklarda kullanılabiliyor.

Hazırlanışı: 1-2 çay kaşığı ince kıyılmış kuru ot bir fincana konur. Üzerine sıcak su (150 ml ve 60 derece) ilave edilip 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Sabah ve akşam 2 defa çayı taze hazırlanıp içilebilir.

Gaz problemlerine karşı ve iştah açmak için rezene

Rezenenin kurutulmuş olgun meyvesi kullanılır. Mide bağırsak hareketlerini artıran rezene kramp giderici ve balgam sökücüdür. Çocuklarda iştahsızlık ve ishalli hazımsızlıkta kullanılır.

Hazırlanışı: 1 çay kaşığı rezene dövülür ve fincana konur. Üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenir, süzülerek içilir. Rezene çayı yapılmadan hemen önce dövülmelidir. Günde 2-3 defa bir fincan çayı taze hazırlanarak içilebilir. Doktor tavsiyesi olmadan 1-2 haftadan uzun süre kullanılmamalı.

Öksürüklerde ve enfeksiyonda balgam çıkarmada duvar sarmaşığı

Duvar sarmaşığının kurutulmuş yaprakları kullanılır. Balgam söktürücü ve kramp giderici etkisi vardır. Solunum yolu enfeksiyonlarında, kronik iltihaplı bronş hastalıklarında önemli.

Hazırlanışı: Öğütülmüş kuru yaprak ile çay hazırlanabilir. Kullanım miktarı çok az olduğu için kişilerin miktarı ayarlaması zordur, hazır ilaç kullanılması tavsiye edilir.

Kaynak: Zeynep Aytop / ZAMAN

banner207
YORUM EKLE