Bu meyve kansere kalkan

Uzmanlar, böğürtlende ellagic asit bulunduğunu, bu asidin tümör ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ortaya koydu.

Bu meyve kansere kalkan
banner282

Laboratuar ortamlarında yapılan çalışmalarda, kanser başlangıcını ellagic asidin engellediği görüldü. İçeriğinde bol miktarda ellagic asit bulunan böğürtlen, bu nedenle kansere karşı birebir yararlı olduğu kaydediliyor. Kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediği araştırmalarla ortaya konulan böğürtlenin, kansere karşı tüketilmesi faydalı olacak.

Böğürtlenin kanser ve tümörlerin yanı sıra vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen şişliklere, ağrılara, yüksek tansiyona, şekere, göğüs ve solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiğini belirten uzmanlar, böğürtlen yaralara sürülürse yaranın iyileşmesini hızlandırıyor. Kabızlığa iyi gelir, insanları tok tuttuğu için diyet listesinde yer alır. Böğürtlenin yaprakları kaynatılıp içilirse diş ve diş etlerine, kökleri kaynatılıp içilirse de böbreklerdeki taşların düşmesine yardımcı olacağını belirten uzmanlar, organik asitler, mineraller ve vitaminler yönünden zengin olan böğürtlenin tüketiminin sağlımız açısından faydalı olacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151