Tarım Orman Şurası'ndan çiftçi ne bekliyordu?

3.Tarım ve Orman şurası ile ilgili temmuz ayından bu yana yapılan genel değerlendirme ve toplanan fikirlerin bir planlamaya dönüşüp Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı.

3. şuradan önce 'Tarımda Milli Birlik' adı altında projelendirilen ama projenin içeriği hakkında elde edilen bilgilerin gün yüzüne çıkmasıyla, kamuoyunun itirazları projenin hayata geçirilmesine engel oldu.

Tarım sektörünün holdingleşmesini sağlamak amacıyla hazırlanmış ve köyünün kendi topraklarında işçi olmasının altyapısının hazırlandığı bu projeye bakanlık 'Tarımda Milli Birlik' adını uygun bulmuştu. Allahtan tarım sektöründen çıkan muhalif sesler Külliyeye ulaştı da proje direkten döndü.

Ülkenin en önemli stratejik konularından biri hakkında hazırlanan proje tüm itirazlara rağmen Cumhurbaşkanı tarafından kabulde edilebilirdi.

Edilseydi bugün Semarat Holding bünyesinde çalışanlar diyerek cümlemize başlayacaktık ama neyse ki köylünün verilmiş sadakası varmışta proje rafa kalktı.

Tarımda Milli Birlik projesi rafa kalktıysa...

Peki 3.Tarım ve Orman Şurası ile ilgili ne planlanıyordu ve amaçlanan neydi?

21 çalışma grubunun hazırladığı raporlar tartışılarak bir eylem planına dönüştürülecek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin deyimi ile gelecek 5 yılın planlanması yapılacak ve gelecek 25 yıla ışık tutacak kararlar alınacak, denildi.

Şura’dan maliyetler, destekler ve köylünün borçları şeklinde üç temel konu başlığı hakkında kararların çıkmasını bekleniyordu.

Alınan 60 maddelik kararlar içinde hayati öneme sahip bu üç başlık için herhangi bir bilgiye ya da çözüme yer verilmediğini gördük.

Burada siyasi bir eleştiri yapmadan konuya açıklık getirmek pekte mümkün değil.

Çünkü Temmuz ayından bu yana oluşturulan hava tarım şurasıyla beraber tarım sektöründe yapısal reformlar gerçekleştirilerek, Türk çiftçisinin refaha kavuşturulması sağlanacaktı.

Verilen mesaj şuraya yüklenen anlam bu nitelikteydi çünkü.

17 yıllık iktidarın stratejik bir öneme sahip olan tarım sektörünün sorunlarına yönelik ortaya koyduğu 60 madde içinde çözüme rastlamadığınız gibi tavsiye niteliğinde kararlar alındığını görmektesiniz.

60 maddenin içinde en anlaşılır madde 60.madde en azından bir sonra ki şuranın yapılacağı tarihe net bir şekilde yer verilmiş.

Şatafatlı açılışlar, 'ŞURA' gibi havalı Osmanlıca kelimler ile makyajlanan, sorunlara çözüm getirilemeyen toplantılar düzenleyen bakanlığın ve hükümetin tam anlamıyla tıkandığını
görüyoruz.

17 yıllık süreç içinde tarım sektörü ile ilgili alınan kararlar, istişareler sonucu mu alındı peki?

Kimler hangi görüş ve önerileri ortaya koydu bakanlık bunları açıklayacak mı?

Ben şahsen şuradan şu sonucu çıkarttım...

Çünkü yaptıkları yapacaklarının teminatı gibi.

Örneğin 12 bin yıllık dipsiz gölün üzerinin kapatılmasını yöre halkı isteyince kapatanlar, şeker fabrikaları satılmasın denilince elbette satmayarak köylüsünün yanında mı yer aldı?

Elbette HAYIR!

Şeker fabrikalarının satılması sürecinde gelen tepkileri tınlamadan fabrikaları çiftçinin gözünün yaşına bakmadan yok pahasına satanlar şura düzenleyip 25 yıllık bir plan yapınca
biraz komik oluyor açıkçası.

Satmayın kardeşim şeker fabrikalarını dedik, şeker pancarı üretimi %18 azaldı.

Türk milletini nişasta bazlı şekere mahkûm edip hasta etmeyin dedik nişasta bazlı şeker üretimi 2011-2018 yılları arasında %22 artı.

Türk sermayesini ve çiftçisini ABD’li Cargill ve Belçikalı Amylum firmalarının eline bırakmayın dedik, köyünün fıtratında varmış gibi kalemini kırıp dış güçlerin eline bıraktınız.

Dolaysıyla ürettiğini satacak alan bulamayan çiftçi şeker pancarı ekiminden de vazgeçmeye başladı.

Hemen hemen her tarım ürününde gümrük kotası kaldırılmış ithalatın önü teşvik edilircesine açılmışken, üretenin hakkını nasıl vereceksiniz beyler?

17 yıldır sistematik bir şekilde borçlandırılan köylü bu kısır döngü içinde nasıl hayatta kalacak?

-Eeee zorla mı kredi verdik borçlanmasıydı canım…

Diyenlerdenseniz eğer, zaten bu halkın gerçekliliğinden uzaksınız demektir.

Şimdi birileri çıkmış çalıştaylar, şuralar düzenliyerek üretemeyen üretemediği için borç sarmalında eriyen koskoca Türk tarımının 25 yıllık yol haritasını çizmekten bahsediyor.

Ankara’da 'Şeker Zirvesinde' konuşan Nihat Babaözlü’nün söyledikleri bir kulaktan girdi diğerinden çıktı ki fabrikaları tek tek satıldı.

Tarımda milli birliği sağlamak istiyorsanız önce milletin olanı millete vereceksiniz.

Tıpkı topraksız köylüye toprağını veren Cumhuriyet gibi.

Vesselam köylü kardeşim 60 maddeye bir de ben madde ekliyim, 61 olsun

O da: Açın karnını yarmışlar, kırk yeni sene çıkmış...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Ben ciftciyim, dişe dokunur bir şey anlayamadım, borç batagindayiz ama bize bir şey çıkmadı. Sağlık olsun.

Köylü
Köylü @Senol - 2 yıl Önce

Tarım şurasından ne anladık ben bir şey anlamadım.

Destan Banev
Destan Banev - 2 yıl Önce

1–Ziraat mühendisi rumuzlu bir arkadaş vardı. Çok akıllı ve münhasır seviye bilgili olan. Atama bekleyen Kaç tane gıda ve ziraat mühendisi atanmış söylesin meslektaşlarına. . .. 2- kırsal kesimden %60-70 oy çıkaran bir siyasi grup neden durduk yere masraf yapsın çiftçi için. 3- milli tarım politikası için hayaller ve gerçekler ortaya çıktı. 4- bu gönderilen 23000 öneriyi kamu aydınlatma platformunda bizlerde okumak ve görmek istiyoruz. 5- futbol klüpleri için 7 milyarlık yapılandırma yapıldı, ama şeker fabrikalar 150 milyon zarar etti diye satıldı , ki onlarda işgüzar yöneticilerin zararı . . 6- 60 madde içinde , 5,6 ve 39 çiftçi için. Diğer 57 madde hükümet için. 7- tarım şurası tam bir siyasi şov oldu, çifti hakkında konuşmadan , bay Kemal ile başlayıp, biz 17 senede bunları verdik dedi ve bitti. 8- bildiri açıklandıktan sonra bir köye gidip biz bunarı size uygun gördük bu 60 madde size uygun ve yeterli diyebilir miydiler? 9- faiz yada borç erteleme gibi bir durum zaten olmayacağı belliydi. 10- Allah hepimizin yardımcısı olsun. Bu şura şuursuz kesime ve yandaş kesime hediye olsun.

Yusuf lök
Yusuf lök - 2 yıl Önce

Bu zihniyet yemin ederimki tarımı bitirmek için çalışıyor ama bizim petrolümüz yok teknojimiz yok köylü ne olacak bunu neden düşünmüyorsunuz

Borçlu
Borçlu - 2 yıl Önce

Hani borç erteleme hani destek. Hepside boş vatler

Davut
Davut @Borçlu - 2 yıl Önce

ALLAH RIZASI İÇİN BUNU GÖREN DUYAN OKUYAN YETKİLİLERE DUYURSUN BORCUMUZU ÖDÜYECEK GÜCÜMÜZ YOK BU YIL ERTELENSİN BORCUMUZ MASULDAN ZARAR ETTİK BU YIL RAPOR VAR MUHTARLIKYA TARIMDA RAPOR VAR NEDEN KİMSE SESİMİZİ DUYMUYOR.

fettah
fettah - 2 yıl Önce

söylenlerin hepsı hikaye. tek gercek türk çiftçisi dünyanın en borca batmış çiftçisidir.

Beter çiftçi
Beter çiftçi - 2 yıl Önce

17 yıldır yapmayana 17 yıl daha vermeyin. Balık baştan kokar. Baş korkmuştur.

Y.emre
Y.emre - 2 yıl Önce

Girdiler cok pahalı gübre mazot ve buna artık birde tarım ilacı eklendi masa basında köylünün derdini sıkıntısını cözemezsiniz 23 bin görüsde alındi deniyor ben eminim ki bunların yarıdan fazlası borçla alakalı ama kimin umrunda ALLAH köylüye yardım etsin

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Sayın ilkem umutlu, Bu maddeyi okumadınız galiba;
59) Tarım, orman ve suyun yönetiminin aynı çatı altında toplanmasından doğan sinerjinin bölgesel dinamiklerle en etkin şekilde ekonomiye yansıtılması için bölge veya havza bazlı yönetim modeline geçilmesi,

Ciftci
Ciftci @Hakan - 2 yıl Önce

Bundan ne anlamaliyiz


banner251