Tarım Kredinin yükünü çeken tarım emekçileri kim bunlar?

Bir vesileyle…

Onlar 'nokta' olarak geçen, ama ülkenin tarım ve hayvancılığına Cumhuriyetle birlikte sürekli ve de kocaman katkı sağlayan, sahada 4 mevsim 12 ay üretenle içiçe yaşayan kooperatifçi kahramanlar... 

Tarım Kredi Merkez Birliğine ait (Şair Erdem BAYAZIT’ın ifadesiyle) 'ışıklı salonlarda' atılan nutuklarda onlar nokta olarak geçiyorlar.

Onlar en son sayıları 1800’e inmiş Anadolu’nun her köşesine yayılmış noktalar…  

Temel görevleri; köylüye, çiftçiye hizmet edip tarımsal üretimin devamına ve ülkenin kalkınmasına fayda sağlamak, bir de meslek hayatlarının başından itibaren kendilerine öğretilen/dayatılan tek yükselme yolunda mesafe almanın sihirli uygulaması 'karşıla, ağırla, uğurla' ile kurumun köylü (sosyolojik manada) şaşkın ağaları ile bu ağaları 1. Sınıflar arasından talebe seçer gibi seçip bir yerlere oturtan mektepli tepeden inme, birçokları sonradan görme üst düzey bürokratları memnun etmek. 

Ama her zaman ikinci görev birincisinden daha önemli ve etkili olmuştur. 

Onlar önceleri bütün ülkeyi kapsayacak kadar çok noktaydılar.

Sonra ekonomik değişim, kırsaldan göç, iletişim ve ulaşım imkanlarının artmasıyla sayılarını azaldı.

Ve bugün yaklaşık 1800 noktada kurum geleneğinde olduğu biçimde çoğunluğu kırsalda köylü, çiftçi ile aynı zor şartlarda yaşamaya ve çalışmaya devam ediyorlar.

Hem üreticilerin ihtiyacını karşılayıp memnun etmeye çalışıyorlar, hem de yukarıdan gelenlerin taleplerine cevap verip, kaprislerine katlanmaya çalışıyorlar.

Üstelik kazançlarının neredeyse 2/3'si bölge birliği denilen derebeyliklerine ve merkez birliği denilen özel/özerk/bağımsız/karışılamaz, başına buyruk dükalığa gidiyor. 

Bu yoğun emeklerle elde edilen kaynaklardan önemli bir miktarı 500 milyon lirası (çeyrek milyar dolar) daha 2013 yılında Tarım Kredi şirketlerinden birine gömüldü.

Aradan geçen bunca yıla rağmen ne hesap veren, ne hesap soran, nede suçlu ortada yok.

Önceden Tarım Kredi Şirketlerine çiftçinin ürününü değerlendirmek için yarışan kooperatifler yeni ve büyük endişelerle artık merkez birliği dükalığının şirketlerine mal vermemek için türlü türlü  gerekçeler üretir hale geldiler, haklı olarak…

Mesai kavramı yok...

Ne gecesi belli, ne gündüzü... 

Ne hafta sonu var, ne de bayram seyran... 

Ne dert dinler ne tasa... 

Ne müdür bilir ne hizmetli... 

Bir gün protokoldedir bir gün sırtında çuval vardır...

Koronalı günlerde bile derebeylikler ile dükalık mesai düzenini değiştirmişken onlar hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyorlar.

Kooperatifler en çok hizmet veren, çalışan, çile çeken olmasına rağmen derebeyliklerle, dükalığı beslediğinden kazancı kooperatifinde bile kalamaz. 

Bütün bunlara rağmen kooperatifçinin kıymeti bilinmez, itilip kakılır ve hatta bu da yetmez olur olmadık nedenlerle denetçi, kontrolör, müfettiş yeni yetmelerin önüne atılır. 

Onlar çalışkan oldukları kadar, fedakar ve sabırlıdırlar.

Çoğu zaman çektikleri sıkıntılara kendileri ile birlikte aileleri de katlanır.

Merkez birliğinin, bölge müdürlüklerinin ve hatta devletin politikalarına kızan çiftçilerimiz hemen yanındaki kooperatifçiye tepki gösterse de bütün vatandaşlarımızla birlikte ülkenin çiftçileri, köylüleri de onlara çok şey borçludur. 

Her toplulukta olduğu gibi içlerinden suiistimalde bulunan 3-5 kendini bilmez çıksa da ülkemizin bu binlerce kooperatifçi tarım emekçisinin hak ettikleri imkanlara ve değere kavuşmalarını dilerek  saygıyla selamlıyorum.

İyi ki varsınız…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bravo Eraslan
Bravo Eraslan - 4 hafta Önce

Sayın Eraslan, ağzınıza yüreğinize sağlık, çok güzel anlatmışsınız kooperatifçiyi. Kooperatifçi kazanır Düka yer. Dükalığın umurunda bile değildir kooperatif veya kooperatifçi, onlar için varsa yoksa iştirak şirketler! Oralardan babalanıyorlar ya! Kooperatif batmış umurlarında mı! Gübretaş'ın gübresi her mevsim piyasadan 200-300 lira pahalı, niye!! Bu şekilde kooperatiflerin sermayesi iç edilmiş oluyor maalesef. Bu idare, bu kafalar değişmediği sürece çiftçiye de, kooperatifçiye de, güzel ülkemize de yazık oluyor, yazık...

Selimiye
Selimiye @Bravo Eraslan - 3 hafta Önce

Son zamanlarda liyakatsiz çok kişi alındı. Eski özverili müdürler yok. Sabah 9 akşam 16 çalışıyorlar( banka için çıkıyorlar)
Onun icin yazınızda kastettiğiniz eski müdürler yok.

Dikkatimi cekti
Dikkatimi cekti @Bravo Eraslan - 3 hafta Önce

Markette alışveriş yaparken.Kamera kayıtlarıni izleye bilirsiniz. Geçen hafta elinde meşrubat kolisi ile Trabzon bölge müdürlüğüne teftişe alınmış kooperatif çalışanı girdi mufettis olan odaya geçti araştırmam sonucu teftişe alındığını öğrendim . Sistem işleyişi bumu fındık getirelim kivi getirelim çay getirelim sürmene bicagi lazut getirelim.

GİZLİ NO
GİZLİ NO @Bravo Eraslan - 3 hafta Önce

Kooperatifçilik ten genel müdürlüğe sadece bir iki kişi yukselebildi. O da otel kumpasina gitti..

İddialara yanıt veriniz
İddialara yanıt veriniz - 4 hafta Önce

Merkez Birliği'ne çökmüş olanlarınsa bir tane amaçları var. O da çok ama çok zengin olarak kurumdan ayrılmak. Sadece İran'daki Razi şirketinden birkaç saat karşılığı 90 bin lira kazanmak bile bunun ispatıdır. Yönetim giderleri tavan yapmış şirketlerde israf had safhadadır. Kurum arabaları, yakıtları da konularak özel işlere kullanılmakta, tatillere gidilmektedir. Taksiti gelene katkı için yıurtdışı gezileri icat edilmesine corona sebebiyle ara verilmiştir. Teftiş kurulu sahadan çekilmiş ama ikamet ettikleri şehirdeyken bile ayda beş bin lirayı bulan harcırah almayı, bugünkü idarenin onayıyla sürdürmüşlerdir. Müfettişlerin kendi aralarındaki kavga dosyaları bile örtbas edilmiştir. İştirakler saltanata dönüşmüş, biten sermayeler çiftçiden sağlanan fahş karlarla yerine konulmuştur. Tarkim'de olanlar, Tarnet, Yem, Gübretaş, Sigortalar vs tepeden tırnağa incelenmeli, artık saklanamaz olan pislikler sadece el çektirmelerle örtbas edilmemelidir, sorumlular yargıya gönderilmelidir. Birlik ve Gübretaş'ın borçları ve sebepleri kamuyla paylaşılmalıdır. İştraklerden temettü adı altında y.kurulu üyelerine ne verildiğini bilmek hak olsa gerektir. Bu kişisel sır değildir. Şirketler çiftçinindir ve çiftçinin malından kime ne verilmektedr? İkram ve temsiller isim isim açıklansın ki aile fertlerine yedirilenler bile faturasıyla kurumdan alınıyor iddiaları sona ersin. Ellerindeki medya ve sosyal paylaşım imkanları bile bu ve daha nice iddianın aydınlatılmasına yeterlidir. Kurum saygınlığını kaybederek hergeçen gün ortak yitirirken buna ihtiyaç vardır. İris vs konuları da buna dahil edilebilir. Saygılarımızla

Gn müdürlük teftis
Gn müdürlük teftis @İddialara yanıt veriniz - 3 hafta Önce

Şeffaf yapınız yıkıldı icinizde çürük domates doldu liyakat bitti bir sigaraya yakında teftiş verir hale gelir . Baş müfettiş ve mufettis sahadan ayrılmalari olmadı. Rehberlik/Teftiş Kurulu göreve davet ediyoruz . Aile şirketi oldu

Tiskiniyorum
Tiskiniyorum @İddialara yanıt veriniz - 3 hafta Önce

Kontroller rüşvet alıyor yöresel urunler ile bilgisi olsun herkesin ifşa edilecek ler . Kontrol yardımcısi ve dış göreve gönderilen kontrollorler . Bölge dışı görevde sistem bozuk

İkram harcamasımı?
İkram harcamasımı? @İddialara yanıt veriniz - 4 hafta Önce

Daha bugün kurumda çıkan nohut pilav yemeğini beğenmeyip,dışarda yemeğe giden ağalar; kaç liralık kebap parasını neden kendi cebinizden değilde kuruma ödetirsiniz? İkram ödemesinin amacı bumudur?

Tekirdağ
Tekirdağ - 4 hafta Önce

Allah aşkına genel müdürlük üst yetkililer evvel alttan gelirdi basamakları aşarak,şimdikiler Tarımın tesini bilmeden başka kurumlardan yüksek maaş için geliyor hele senelerce millet vekilliği yapan birinin kuruma Müdür olmasını aklım almıyor.Amma kooperatife gelen çiftçinin beddeduadısını duysalar bırakıp giderler.Yıllsrdır dedemden babam dan ve şimdi benden verilmiyeen Ristrunlar haram olsun.Kooperaifte genel kurul kararı aldırdım merkez onaylamadığından dağıtılmıyor yazıklar olsun kul hakkı yiyenlere

murat ünver
murat ünver - 4 hafta Önce

Ekrem Bey ağzınıza sağlık . Ben sadece özel bir bankada son 2 yıldan bu yana tarım bankacılığı alanında çalışıyorum . Gerçekten sahada bizim en büyük iş ortaklarımızdan olan ve en azından benim çalıştığım banka açısından söylüyorum ; bize müthiş derecede yardımcı olan ve akıl almaz derecede özveri ile çalışan insanlar bu arkadaşlarımız . Evet bizler de dere tepe dolaşıyoruz ancak onların sıkıntıları gerçekten büyük . Allah hem razı olsun , hem de yardımcıları olsun .

Ne olursa olsun onları tanımaktan ve birlikte ter dökmekten son derece bahtiyarım .

Saygılarımla ,

Yeniceri
Yeniceri - 4 hafta Önce

Tk Birlik basindaki G.Mudur Liyakatli personeli zorla kapinin onune koyarken Bizim Toptandan getirdigi eski kasar adamlarla kadrolasip isciden cok mudur yapip 10-15 Binlik koltuklari dagitiyor.Yokmu bu adama dur diyecek birisi

Rozcan
Rozcan - 4 hafta Önce

Kaleminize sağlık, tarım kredi kooperatiflerinin özverili çalışanlarını çok güzel anlatmışsınız.

Haram zıkkım
Haram zıkkım - 3 hafta Önce

Bu kurumu her kim kendi egoları cebini doldurmak etrafını zengin etmek için kullanıyorsa haram zıkkım olsun Allah colugundan çocuğundan cikarsin

E.c
E.c @Haram zıkkım - 3 hafta Önce

Genel müdürlükte calmadigi kapı yok E.C mobing uzmanı

Emekli
Emekli - 4 hafta Önce

Sayın Eraslan bölge birlikleri merkez birliğinin talimatını uygular. Hiç bir zaman dere beylik olmamıştır. Bende bu kurumun çeşitli kademelerinde çalıştım. Türk çiftçisine hizmet etmekten hep gurur duydum. Dünyaya bir kez daha gelsem yine aynı işimi seve seve yaparım. Her zaman çiftçi izle iç içe olan, onlarla ağlayıp onlarla gülen, onların derdini dert sevincini kendine sevinç edinen Kooperatifi ve müştemilatını canı pahasına koruyan tüm kooperatifçilerimizi saygıyla selamlıyorum.


banner251