Tarım Kredi yönetimi habere erişim engeli ile nelerin izini silmek istiyor?

“Bir yerde herkes birbirine benziyorsa; orada kimse yok demektir.”  Michel Foucault

Zor zamanlarda doğruyu dile getirmenin, mücadelesini vermenin ayrı bir kıymeti vardır. 

Doğruların her zaman hatta çoğu zaman takdir edilmesi, gereğinin yapılması mümkün olmadığı halde dile getirmek başlı başına bir erdemdir.

Bu, İslami terminolojide ki şehadetin/şahitliğin bir başka şekli olarak aynı zamanda her Müslümanın önemli bir vazifesidir.

Önemli olan hakka şahitlik etmek ve hakkı ayakta tutmaktır.

Haksızlık yapanın  ve mağdur olanın kimliğine bakmadan…

Sadettin İnan, Milli Gazete ve TARIMDANHABER yıllardır böyle bir misyonu kendilerine vazife bilerek herkesin birbirine benzediği bir zamanda hakka sahip çıkma cesaret ve başarısını göstermiştir. inancım odur ki bundan sonra da göstereceklerdir. 

Yıllara sair yaptığı haberler ve yayıncılıkla birbirine benzeyen herkesin görmediği hususları gören ve kamuoyunun gündemine getiren Sadettin İnan, Milli Gazete ve Tarımdanhaber kısıtlı imkanlara, gizli açık tehditlere/şantajlara ve son dönemde yargı eliyle sansür çabalarına rağmen kamuoyu nezdinde ciddi saygınlığa ve ilgili siyasi/bürokratik kadrolar ve STÖ’lerde (velev ki hoşlarına gitmese de) etkinliğe sahip yegane konumdadır. 

Ve  yılmadan fincancı katırlarını rahatsız etse de tarım, hayvancılık, gıda alanında kimsenin yapmadığı/yapamadığı yayıncılığa devam etmektedirler. 

Sadettin İnan, Milli Gazete ve TARIMDANHABER’in pek farkında olmadığı ama gelecekte önemi daha da anlaşılacak tam da yukarıda ifade ettiğimiz “hakka şahidlik” çerçevesine giren önemli bir konumu var; tarihe şahitlik etmek, zaman/mekan/olay ve kişiler düzleminde ileride geri dönülecek/hesap sorulacak noktalara mim koymak… 

İşte tam bu noktada son dönemde yargı yoluyla sansür gibi görünen ama daha çok iz kaybetme/örtme olarak tanımlanacak iletişim yasaklarının konulması ve digital ortamdan bütün haber, belge ve olayları erişilemez/hatırlanamaz bir şekle sokulmasının temelinde, bütün bunların öznesi olan isimlerin bugün hiçbir hesap vermeyeceklerinden emin olmalarına rağmen gelecekle ilgili asıl endişelerini/hesaplarını ortaya koymaktadır. 

Şüphesiz yapılan haberler içerisinde Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin özel bir yeri var.

Bunun sebebi bu kuruma duyulan husumet veya ilgiden değil, kurumun öneminden ve uzun bir süreden beri beceriksizlik, iş bilmemezlikle izah edilemeyecek kadar kötü yönetilmesinden kaynaklanmaktadır. 

Bu kurum ülkenin yeraltı zenginliklerine sahip olmadan/işletmeden, gıdanın üretimi gibi hayati süreçlere kadar stratejik alanlarda faaliyet göstermesi nedeniyle bir nevi yaptığı/yapmadığı işlerle “milli güvenlik meselesi” olarak bakılması/değerlendirilmesi gereken bir kurum, bunu hiçbir zaman unutmayalım.

Her ne kadar devlet büyüklerimiz bu kurumdan/yöneticilerinden umut kesip başka çözüm formülleri arayıp, bulsalar da…

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni’nin ifade ettiği gibi Sadettin İnan bütün bu iz kaybetme/örtme çabalarına rağmen; bu alanda yıllardır yaşanan süreçleri detaylı bir şekilde yazı dizisi şeklinde köşesinde ele almalı ve bunun ötesinde yayınladığı ve çok daha fazlası yayınlamadığı bilgi ve belgeleri fihristleyerek dosyalamalı “elbet bir gün hesap sorulur” inancı ile muhafaza etmelidir. 

Son olarak sitemimdir; tarım, hayvancılık ve gıda alanında üreten, canhırnaş emek veren, hayatını veren köylülerimiz, çiftçilerimiz, üreticilerimiz kendi meseleleri konusunda bu yüksek duyarlılık ve ahlak sahibi insanları takdir etmenin ötesinde organize olup, başta çiftçi kuruluşu diye geçinen (çok az istisna hariç) çiftçinin sırtında kambur olan yapılara el atarak, ülkede ciddi ekonomik ve idari sonuçlar doğuracak çabaya girselerdi bugün her şey çok daha farklı olabilirdi.

Ağlayıp, sızlanmak, dedikodu yapmaktan öte bir adım olmalı…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tkk
Tkk - 4 hafta Önce

Aldiklari yuksek maas prim harcirah ikramiye ciftmaas huzursuzluk hakki imza parasi ozel arac yakit ev kirasi 'nin ortaya cikmasini istemiyorlar. Tkk ya alinan eleman yakin es dost vs vs ve dergah emri ile alinanlar duyulmasin istiyorlar polatlı da alinan ciflik hesabi hesapsiz yatırımlar beceriksiz muridlere teslim edilen sti yaptığı trilyon zararlar unutturmak istiyorlar beceriksiz bir yonetim sergilediler ve sergiliyorlar anlasilnasin istiyorlar hükümet devket ve onlari oraya atayan REIS in altini oyup cificiye zulum ederek ulkemize ihanet ettiklerimiz belli olmasin gittigi yere verebikecegimiz kadar zarar verelim verirkende cep dolsun diye ....

Bayram çakmak
Bayram çakmak - 4 hafta Önce

Yem ve gübre fiyatları piyasa fiyatından 8 ila 10 lira daha yüksek nasıl tarım kooperatifi nerde bizim hakkımızı savunacak yöneticiler

Mahmut babadagli
Mahmut babadagli - 4 hafta Önce

Ben tarım krediden balık yemi alıyordum kirizden dolayı bir senedimi odeyemedim 1800 TL ye 4 ay sonra 1900 TL faiz işletmeler ben bunu sorduğumda değişken dayız diye söylediler bende tefeci faizini geçmiş dedim bir sonuç alamadım çiftçiyi koruyacalarina bizleri faizle batiriyorlar selamlar Allah yardım etsin cifciye

Gültekin polat
Gültekin polat - 4 hafta Önce

Harika bir yazı olmuş..gerçekleri saklamak,unuttumaya çalışmak yok etmek istiyorlar..gerek tarım kredi gerek bakanlığın diğer birimlerinde aynı taktik uygulanıyor..bakanlığın tarım kredide dönen dolapları bilmeyen yok..hele suriyeden yıllardır ithal ettikleri demeyeceğim satınaldıkları tonlarca ürünleri analiz yapmadan kontrol yaptırmadan yurda soktukları konusu varki ayrı bir olay..daha yeni iki üç aydır kontrollü giriş yapıyorlar.ondan önce alınan tonlarca ürün hiç bir kontrol ve analize tabi olmadan yurda sokuldu..tarım kredide yapılanlar saklanmaya çalışılsada haberlere erişim engeli konsada bu gerçekler hafızalardanda silinemezya..suriyeden satın alınan ürünletde(mercimek vs) tmo hep analiz yaparak kontrollü aldığı halde tarım kredinin analiz ve kontrolsüz yurda ürün sokmasını kim kapatabilir..bunu herkes biliyor..

HACI YATMAZ
HACI YATMAZ - 4 hafta Önce

yasal tefeciler

Abbas
Abbas - 4 hafta Önce

Mahmut Bavadağlı 1900 TL faizmi yoksa 1800 TL ana para 100 TL faiz toplam 1900 TL mi?

Fettah
Fettah - 4 hafta Önce

Çiftçi, soyulmusdur. Allaha havale ediyoruz.

^Arif
^Arif - 3 hafta Önce

.. yıllara sari..

banner251