Tarım Kredi Kooperatifleri neden hızla kan kaybediyor?

Bütün kalbimle inanarak ifade ediyorum. Tarım Kredi Kooperatifleri Türkiye’nin en önemli tarımsal organizasyonudur.

Hatta kusura bakmasınlar birçok konuda Tarım ve Orman Bakanlığından daha önemlidir. 

Tabi sahadan, tarladan, köyden, çiftinin/üreticinin yanından bakınca böyle…

Ankara’nın (Tarım Kredi Merkez Birliği de dahil) ışıklı salonlarından, apartman maliyetli makam odalarından, milyon liralık makam arabalarından, onlarca saray soytarısının arasından bakınca bu böyle görünmüyor/görünemez.

Onun içindir ki; devlet, siyasetçi ve bürokratlarıyla Tarım Kredi’nin ne olduğunu ne olmadığını bir türlü anlayamıyor/anlayamayacak.

Buna Tarım kredi Kooperatiflerini yönetenler de dahil. 

Böyle bir kadro/vizyon ve konumlanma maalesef ülke çiftçisi ve tarımı açısından yeterli ve doğru bulunacak politikalar oluşturamıyor/icra edemiyor. 

Çiftçi ise bu anlayış ve kadrolar tarafından sistemli bir şekilde çaresiz ve güçsüz bırakılmış durumda.

Bugün çiftçiye hizmet edecek, çiftçinin hakkını savunacak kurumların çoğunluğu başta Ziraat Odaları, birlikler ve kooperatifler olmak üzere çalışanları tarafından işgal edilmiş çiftçinin elinden alınmıştır.

Ve maalesef çiftçi buralarda şekli bir unsur ve  düzmece kongrelerin delegesi durumuna indirgenmiştir. 

Ve bu durum hep bilinen, hep söylenen, herkesin bildiği ve kanıksadığı bir hal olarak ülkenin önünde durmaktadır.

En üzücü tarafı ise çiftçinin/üreticinin bunu kanıksamış kabullenmiş olmasıdır. 

Tarih ve coğrafya tarımsal üretimi yeniden en önemli güç haline getirirken, ülkemiz zamanında sahip olduğu bu güçten sistemli bir şekilde yoksun bırakılmaktadır. 

Daha dün dünyanın tek süper gücü ABD Çin’le giriştiği ticari savaşlarda tarımsal kalemler nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldı. 

Bizim ülkemiz ise bulunduğu jeostratejik konumun avantajıyla bu gücü elinde toplamak yerine, dağıtıyor.

Ülkemiz tarımsal alanda özellikle 'çiftçi/üretici' düzleminde geriliyor/geriletiliyor.

Bu güç, Ankara’da serin klimalı devasa odalardan, merkez birliklerinin Bizans entrikaları çevrilen koridorlarından  oluşturulamaz, oluşturulamıyor.

Bu güç Anadolu’nun yakıcı  bozkırlarından, soğuk yaylalarından oluşturulabilir/oluşturulmalıdır. 

Ve işte tam bu noktada Tarım Kredi Kooperatifleri en yaygın teşkilatlanması (yaklaşık 2 bin noktada), 1 milyon ortağı ve 150 yıllık tarihsel derinliği  ile karşımıza çıkıyor. 

Bunu yapabilecek neredeyse tek güç ve organizasyon. 

Amaaaa… 

Yönetenleri dahil, devlet bürokrasisi ve siyasiler bunun farkında değil.

Birazcık farkında olanların ise başka öncelikleri var. 

Daha 2011'de tarihinin en güçlü günlerini yaşayan bu devasa kurum ve güç eski tabirle arpalığa çevrilmiş birilerine makam/imkan/kazanç sağlama aracına dönüştürülmüş ve hızla kan kaybeder hale getirilmiştir.

Bugün kurumun ortak sayısı hızla azalmakta (aktif olanları da), kurum gelenek ve kültürüne sahip kadrolar tasfiye edilmekte, şirketler artık özkaynaklarını kullanamaz yarı felç hale gelmiş kredi yükü altında ezilmekte, çiftçinin aidiyet ve sahiplenme duygusu erozyona uğramakta ve bağı kopmakta olan Tarım Kredi Kooperatifleri ülkenin tarımsal alanda son umudu olmaktan çıkmaktadır.  

Tarım ve Orman Bakanı/bakanlığı, proje bazında ve samimiyet düzleminde iyi bir yerde olmasına rağmen sahada kendisine hızlı hareket etme ve sonuç alma imkanı sağlayacak bu tip örgütlenmeleri süreçlere katamadığından kuru bürokrat gürültüsünün ötesinde bir ses verememektedir. 

Devlet (Bakanlık veya Hükümet değil) eğer konuyu stratejik bir düzlemde ele alacaksa (almaktadır, almak zorundadır) ya başta Ziraat Odaları ve Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere çiftçi adına ortalıktaki bu kalabalığı terbiye edecek ve asli görevine döndürecek ya da hepsini tasfiye edecek, alanı düzleyecek ve Atatürk’ün yaptığı gibi köylüyü, çiftçiyi, üreticiyi yeniden örgütleyecek.

Aksi takdirde buradan başka bir çıkış görünmüyor. 

Ve burada çiftçiye/ortaklara değil, Hazine ve Maliye Bakanına bile kurumun çiftçi/çiftçi kuruluşu olduğuna ikna edemeyen Tarım Kredi Kooperatifi yöneticilerine sormak lazım; 

Sahi, sizce Tarım Kredi Kooperatifleri nedir?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bekir
Bekir - 1 yıl Önce

eleştiri gereklidir.gelişmeyi teşvik eder.ama yazılarımızı yazarken biraz araştırma yapmakta gerekir.bu yazıyı okuyunca tkk idaresi çiftçi için bir şey yapmıyor anlamı çıkıyor.oysa geçen yıl yaşanan finansal krizin etkilerini azaltmak için idare çözüm arayışında hep, üç örnek: 1 faizleri nispeten de olsa düşürdüler,2 çiftçinin ertelenen borçlarına çiftçi ertelenen borcunun tamamını kapatırsa %10 indirim uyguluyorlar,3 7166 sayılı kanunun ile çiftçi borçlarının taksitlendirilmesi.Bunlardan bilginiz yoktur,eksiklik uygulamalarını kamuoyu ile paylaşamayan merkez birliğinde.hesapsız kitapsız borç altına giren çiftçi kardeşler sizde de eksiklik var,kredi kullanırken hesabınızı iyi yapmanızı tavsiye ederim.bankalar,tkk,bayiler on yere borç yapılmaz.

analizci sen
analizci sen @Bekir - 1 yıl Önce

adam burada çiftçi faydasına birşey yazmış, belki haberi olmayan iki üç çiftçi bundan faydalanır diyerek. sen gelmiş adama koyun diye hakaret etmişsin.cevabını da vermişler, kaba yerin insanı olduğunu bu kadar belli etme, insan ol biraz.

Yalan haber mı okuyoruz
Yalan haber mı okuyoruz @Bekir - 1 yıl Önce

Bu yorumu yazan arkadaş yalan habermi tarimdan haber yapıyor demek istiyor sun birşeylerin üstünü örtmeye çaba sarfediyon yada bu işin başı sonu sensin konuyu carpitiryorsun

Salih analizci ben
Salih analizci ben @Bekir - 1 yıl Önce

Bana delikanlım yap buraya numaranı ve adresini ver tanışalım senin ile tanımadığın insanlara böyle yazma oturan yerlerin ağrır uzun süre.

Salih
Salih @Bekir - 1 yıl Önce

Hıyarlık yapma analizci adam doğru söylüyor

Analizci
Analizci @Bekir - 1 yıl Önce

klonlanmis koyun sun anlasilan

Kooperatif Müdürü
Kooperatif Müdürü - 1 yıl Önce

Yazdıklarınızın altına imzamı atarım . Hepsi doğru ve eklemek gerekirse , üst düzey yöneticilerin çiftçiyi düşündüğü yok , onlar nasıl koltuğumu sağlama alırımın derdinde . Bir kalemde günlük yurt dışı harcırahını 100 € dan , 200 € çıkardılar . Bu para kimin parası olduğunu hiç düşünmediler . Eli nasırlı insanların parasını olduğunu bilmeden . Açıkça söylemek gerekirse , Ne Merkez nede Bölge Birliği yöneticileri çiftçiyi düşünür . Çiftçiyi düşünen , onunla kader Birliği etmiş , sabahtan akşama kadar çiftçinin yanında olan Kooperatif personelleri düşünür .çiftçinin ihtiyaçını kendi ihtiyaçı gibi görmektedir . Mesai nedir bilmeden , Cumartesi , pazar dahi çiftçinin emrindedir . Kooperatif personelleri . Merkez ve Bölge Birliğinin yöneticileri gölge etmesin , kooperatif Müdürleri bu kurumu çok iyi yönetir . İnancındayım . Bu kurumun bir de kraldan çok kralları vardır . Müfettiş ve Kontrolör dir . Astığı astık , kestiği kestiktir . Yandaşları olursa görmez ve duymazlar . Ama Allah muhafaza bir personel diş bilerlerse , bir kalemin kaç metre yazığının hesabını sorarlar . 1 haftalık işi , uzatır 3 haftaya fazladan Yolluk ve harçırah almak için . Bu paralar kimin parası olduğunu hiç düşünmeden . Müfettişlerin ve kontrolörün %99 çiftçinin alın terini bilmezler . Bu kurumun bir de çiftçinin kullanmış olduğu kredinin sorumluluğu kooperatif Müdürlerinde dir . Eksik teminat , barem değerleri yününden 10’larca Müdür Arkadaşım emekli tazminatını alamıyor . Çok mağdur durumdalar . Bu Müdürlerin tek suçu çiftçilere kolaylık tanımaları, kooperatifler çalışsın diye çiftçilere yardımcı olmalarıdır . Bu mağdur personellerin durumu Merkez , Bölge ve Müfettişlerin hiç umrunda değildir . Yazacak çok şey varda , başka sefere kalsın . “Deveye demişler niye boynun eğri , deve demiş benim nerem doğru diye “ Selamlar ve Saygılar

Yapğma var diyen!!
Yapğma var diyen!! @Kooperatif Müdürü - 1 yıl Önce

Sen iğrenç bir yalancısın hangi müfettişin harcırahı 300 dolar kanıtla. Hngi müf. Evinden bu harcırahı alıyor kanıtla, hangi bölge müdürü veya daire başkanı 2-3 mv linden fazla maaş alıyor veya kim 3 hakkı huzur alıyor kanıtla kanıtlamassan ad.sin. Sen kuyruk acısı olan bir zavallı değilsen ben ad.iyim.

Yağma var?
Yağma var? @Kooperatif Müdürü - 1 yıl Önce

Harcırah günlük 300 dolar. Müfettiş, akş evine gitse de harcırah alır. Üst idarecolerin aylık gelirleri (maaş değil) 3-10 milletvekili aylık ücretine karşılık gelir. İştiraklerin iştirakleri ve yüzde elliden az pay sahibi olunan iştirakler ole 3 ayrı vakıftan da hakk ı huzur talanı yapılmaktadır. İştiraklerin yılsonu kârından tettü adı altında hortumculuk yapan g. md'ler olmiştur.

Talat
Talat @Kooperatif Müdürü - 1 yıl Önce

Müdür bey her yeri taşlamışsınız da en günahsız olanı sen değilsin.

CAN MEMO
CAN MEMO - 1 yıl Önce

GN MÜDÜR YAPTIĞI HER İŞTE REİSİN HABERİ VAR DİYOR REİSİN DIŞINDA MİLLETVEKİLİ AK PARTİ TEŞKİLAT BAKANLIK BENİ İLGİLENDİRMEZ DİYOR BEN DİRRK REİSE BAĞLIYIM DİYOR YAPTIKLARINA BAKILDIĞINDA ÇİFYÇİ AK PARTİDEN NEFRET EDER DURUMA GETİRMİŞ PARTİYE ZARAR VERİYOR NETİCEDE HAKİKATEN REİS Mİ SÖYLÜYOR MUAMMA BİRİLERİ ÇIKSIN KARDEŞİM NE YAPOYORSUN DESİN YOKSA DURUM ÇOK VAHİM PARTİ ZARAR GÖRÜYOR VE REİSE KÖTÜLÜK YAPIYOR TARIMDAN HABER BU İŞİN PEŞİNE DÜŞÜN DAHA NELER TARIM KREDİYİ TANIMAYAN ÇOLUK ÇOCUK İŞ BAŞINDA VAY HAMAL ÇİFTÇİM VAY

Vatandaş
Vatandaş @CAN MEMO - 1 yıl Önce

Yazmak bişey değil de sonrası var

Şenol
Şenol - 1 yıl Önce

Yazılanların özeti anladığım kadarıyla şu, tarımı kıran Koop çiftçinin değil, çiftçi sadece mecburen mal alıyor, çalışan personelin istedikleri gibi çiftçinin sırtında ballı kaymak geciniyorlar, çiftçi pahalı mal alıyor, çiftçi hem pahalı alıyor birde inanılmaz derecede faiz yükü çiftçi bunun altında kalkamaz, üretim haliyle düşüyor çiftçi batıyor. Sonra nameleri çiftçi kuruluşu falan filan, siyasi iktidarda bu kadar yazılana cizilene karşı çıt yok, akıl sır erecek gibi değil, çok büyük oy kayıpları oluyor. Kendi ayağımıza kurşun sikiyoruz.

Reisin Dikkatine
Reisin Dikkatine - 1 yıl Önce

Sayın reisim, hakikaten Fahrettin Bey'in yapmış olduğu işlerden bilginiz var mı? Yoksa bu ve benzeri bürokratlar size ve partinize zarar veriyor. Buna bir el atsanız. Çünkü kendisi "Teşkilat meşkilat anlamam. Ben direk reise bağlıyım" diyor. Bu doğru ise durum çok vahim. Reisim sana kurban olurum.

Mağdurum mağduruz
Mağdurum mağduruz - 1 yıl Önce

Tarım Kredi birlikleri siyasilerin yakınlarını işe yerleştirmek için kullandığı bir çiftliktir. Her ay işe bir sürü kişi almaktan, daha önce alınmış olanların kadrosunu, maaşını yükseltmekten, sürekli mal ve malzeme alımı yaparak yandaşları zengin etmekten çiftçinin iyiliği için iş yapmaya ne vakit ne para kalıyor sanırım. Kesinlikle tüm birimlerin detaylı bir şekilde denetlenmesi, çiftçinin emeğinin sömürülmesine izin verilmemesi devletin sorumluluğudur.

Eski çalışan
Eski çalışan - 1 yıl Önce

Tarım kredi neden kaybediyor ballı kaymaklı maaşlar alıp proje üretememekten yarını değil anın hesabını yapmaktan. Meritokrasi (liyakata dayalı yönetim) sistemine geçilmelidir Aksi durumda sadece birilerinin cebini doldurmaktan öteye gitmez gidemez olan yine eli nasırlı emekçiye çiftçiye olur

Mehmet ali ersoy
Mehmet ali ersoy - 1 yıl Önce

Çifçi destek kurumu olarak kurulmuş ama köstek kurumu oldu

Konyali
Konyali @Mehmet ali ersoy - 1 yıl Önce

Isine gelmiyorsa gitme


banner251