Tarım Kredi'de raporun gereği yapılacak mı?

Hükümet gıda enflasyonun sorumlusu olarak sürekli bir suçlu arar ama nedense bu suçluyu ortadan kaldıracak bir adım atılmaz.

Hatta geçen yıl soğanda ondan önceki yıllar ette olduğu gibi fiyat artışları ‘spekülatör’, ‘stokçular’ gibi hayali düşmanlar oluşturularak tarımdaki yapısal sorunların üstü hep örtülmüştür. 

Tarımdaki yapısal sorunların bugüne kadar çözülememesi iş bilmezlikten mi, basiretsizlikten mi yoksa samimiyetsizlikten mi bilemiyorum ama uzun yıllardır tek başına iktidarda olan bir hükümetin bu sorunları çözememesi ülke adına gerçekten düşündürücü! 

Tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunlar ve çiftçinin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sağlıklı bilgi aktarıldığı kanısında değilim.

Özellikle son dönemde kimse Cumhurbaşkanına ‘sorun götüren kişi’ olmak istemediği için ‘saha ile hükümet’ arasındaki bağ iyice kopmuş durumda.

Sahada çiftçinin sorunlarını Cumhurbaşkanına götürmek isteyenler de en fazla Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’a kadar götürebiliyor, o kadar. 

‘Sorun götüren kişi olmamak’ meselesi öyle bir hal almış durumda ki, önemli konularda artık milleti MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye yönlendiriyorlar. ‘Bunu Cumhurbaşkanımıza söylese söylese Sayın Bahçeli söyler’ diye… 

Çiftçinin en önemli kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin mevcut sistemindeki yapısal sorunlarla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığına geçtiğimiz Nisan ayında kapsamlı ve önemli bir rapor verilmiş olmasına rağmen ‘Sorun çıkaran kişi olmamak’ kaygısından olsa gerek bu raporun üstüne resmen yatmışlar! 

Milli Gazete sayesinde çiftçinin ve kamuoyunun haberdar olduğu bu skandal raporu, sayın Cumhurbaşkanı bırakın incelemeyi şöyle bir göz atsa bunun altından ne Sayın Pakdemirli ne de Sayın Fahrettin Poyraz kalkamaz! 

Şunu net iddia ediyorum, bu rapor Sayın Cumhurbaşkanına sağlıklı bir şekilde aktarılsın 500 market projesi bile hemen iptal edilir.

Çünkü Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal kredilerdeki yüksek faiz sorununun temelinde Ziraat Bankası’nın tutumu değil, buradaki çarpık şirketleşme ve denetimsizlik yatıyormuş. Söz konusu rapordaki veriler bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. 

Merkez Birliği ile şirketler finansman olarak bir birinden ayrılmadığı için, Ziraat Bankası da haklı olarak Tarım Kredi Kooperatiflerini çiftçi kuruluşu olarak görmüyor.

Bundan dolayı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Tarım Kredi’ye yüzde 12 ile kullandırması gereken finansmanı ticari faiz oranıyla kullandırıyor. Faizler yükseldi mi aradaki fark açılıyor, düştü mü fark kapanıyor. Ancak ne olursa olsun çiftçi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle belirlenen oranda tarımsal kredi kullanamıyor. 

Hükümetin en çok dert yandığı gıda enflasyonu konusunda da çiftçi ucuz üretecek ki fiyatlar düşsün. O zaman sormak gerekiyor, çiftçi devletin kendisine sağladığı indirimli kredi hakkını bile Tarım Kredi Kooperatiflerindeki çarpık sistemden dolayı kullanamıyorsa, nasıl girdi maliyetlerini düşürerek, ucuza üretim yapacak? 

Onun için Tarım Kredi Kooperatifleri için Pandora’nın kutusu açıldı. 

Kamuoyunda büyük yankı bulan raporun gereği yapılarak, Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçi kuruluşu mu olacak yoksa rapor görmezlikten gelinerek çiftçiyi sömüren sistem aynen devam mı edecek?

Haydi bakalım… 

Dert yandıkları gıda enflasyonu konusunda ne kadar samimiler hep birlikte göreceğiz. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 1 yıl Önce

SADETTİN İNAN TARIM KREDİ VE ONA BAĞLI ŞİRKETLERDEKİ REZALETİ, TALANI, SOYGUNU YAZMAKTAN BIKMADI.... TARIM KREDİ, TAREKS, TARNET, TARKİM VE DİĞER TKK ŞİRKETLERİNİN YÖNETİMLERİ DE MALI GÖTÜRMEKTEN BIKMADI... BAK SADETTİN İNAN BEY, BU TARIM KREDİDEKİ DOMUZLUKLARI BÜTÜN SİYASİ OTORİTE BİLİYOR, AMA ORADA DÖNEN DOLAPLAR SAYESİNDE NEMALANDIKLARI İÇİN MEVCUT TALAN DÜZENİNE HİÇ BİR SİYASİ MUKTEDİR ÇOMAK SOKMAZ... İNSAN KENDİNE ÇOMAK SOKAR MI YAA... AMA SİZ YİNE BIKMADAN USANMADAN YAZMAYA DEVAM EDİN, HİÇ OLMAZSA TARİHE KAYIT DÜŞMÜŞ OLUR... TKK KURULUŞUNDAN BERİ SİYASİ İKTİDARLARIN RANT KAPISIDIR.. AKPARTİLİ YILLARDA DA BU AYYUKA ÇIKMIŞTIR.. VESSELAM..

Hayirli olsun
Hayirli olsun - 1 yıl Önce

Kapatilsin bas dolandirici bunlar hemde formul lu

Borcum yokta var diyenin
Borcum yokta var diyenin @Hayirli olsun - 1 yıl Önce

En has kufur ben yaptum borcum yok ama surunen cok Allah seni o hakki yenen ciftcinin yoluna getirsin

Kabzimal Hamza
Kabzimal Hamza - 1 yıl Önce

10 yıldır İstanbul'da kabzimallik yapıyorum. TTK marketleri yüzünden işler kötü iflas ettim. Burdaki haberlere bakınca tarım kredide liyakata ve kariyer önemli değilmiş. Kuruyemiş tüccari bilgi işlem daire başkanı olduğuna göre benide teftiş kurulu başkanı yada muhasebe daire başkanı olarak değerlendirir misiniz.? Çürük domatesten iyi anlarım.

Tamer deniz
Tamer deniz - 1 yıl Önce

Tarım kredi kooperatifi resmen tefecilik ediyor. Çiftçilere yılda yüzde 12 komisyon alacağız diyor. Krediyi verdikten sonra yüzde 40 alıyor. 2 yıla kadar çiftçilerin. Arazilerini alır

Yahya
Yahya - 1 yıl Önce

Siz iletin korkuyorsunuz yoksa?bide çifçi borç erteleme istiyor bu yıl ödüyecek gücu yok diyin.

Onur Oz
Onur Oz - 1 yıl Önce

Seçim yaklaşınca bir parmak bal yeter çiftçiye hee mi..

İlyas ertürk
İlyas ertürk - 1 yıl Önce

Son 15 yılda yüksek faizle çifçiden ucuzmahsul geri alarak en basidi 2000 çifçi Sivas yıldızeli yavu tarım krdedi kooparatifi nasıl borçlandılmış çifçi nasıl batırlmış araştılısın

Ep
Ep - 1 yıl Önce

Syn sadettin inan bey syn cumhurbaskani herseyi biliyor bilmese bile sizin yazılarınızı ukumuyormu veya sosyal metyadan gelen tepkileri gormuyormu bence tarima ve ciftciye syn cumhurbaskani iyi bakmiyor yanlış hatirlamiyorsam cumhurbaskani geçmiş donemlerde Toprak doyursun gözünüzü demisti bunu diyen bir ulkenin cumhurbaskani ciftciye hayvanciliga iyi bakarmi veya ciftcinin hayvanciligin sorunlarını giderirmi bence zor buyrun siz randevu alın cifcinin hayvanciligin icler acıcı durumunu siz aktarin syn cumhurbaskanina değişen bisey3 olacakmı hiç bişey olmayacak


banner251