Tarım Kredi'de faiz indiriminin perde arkası!

Aylardır yazıp çizdik ama kimse oralı olmamıştı!

Ancak tepkiler hat safhaya çıkınca, koltuk da tehlikeye girince adım atmak zorunda kaldılar! 

Şimdilik buna da şükür! 

Fakat yine sorunu tamamen çözmek yerine ‘çözüyormuş’ gibi davranarak çiftçiye de şirin görünmekten geri kalmadılar. 

Demek ki olabiliyormuş sayın Genel Müdür! 

Malumunuz, yeme, gübreye, ilaca, tohuma, mazota her gün zam gelirken, bu ülkede çiftçi yine de üretmekten vazgeçmedi.

Ancak bütün olumsuzluklara rağmen üretmekten vazgeçmeyen çiftçiye bırakın el uzatmayı kanunsuz faizle bir de sırtına bindiniz! 

İşin acı tarafı çiftçi, kanunsuz faizin altında ezilirken çıkıp kamuoyuna bir açıklama yapma zahmetinde dahi bulunmadınız! 

Topu sürekli taca attınız!

‘Ziraat Bankası bize düşük faizle kredi vermiyor ki biz çiftçiye düşük faizle krediyi nasıl kullandıralım’ diyerek işin içinden sıyrılmaya çalıştınız! 

Pekala, ne oldu da aylar sonra yem ve tohumda bileşik faiz uygulamasından vazgeçerek yüzde 4 faizle çiftçiye kredi kullandırmaya karar verdiniz? 

Hani mümkün değildi? 

Demek ki olabiliyor muş!

Demek ki Milli Gazete haklıymış...

Atalarımız ne demiş; Yiğidi öldür ama hakkını teslim et… 

Onun için önce Milli Gazete’ye hakkını teslim edeceksiniz.  

Öyle… ‘Beni Cumhurbaşkanı atadı!’ ‘Sırtım sağlam’ demekle olmuyormuş! 

Milli Gazete’nin haberleri üzerine tabanda çiftçinin nasıl kaynadığını, AK Parti teşkilatlarına nasıl tepkiler gittiğini hatta çiftçinin Tarım Kredi’den nasıl koptuğunu görünce herkes gibi sizin de bulunmaz 'Hint kumaşı’ olmadığınızı, her an ‘Pabucunuzun dama atılabileceğini’ gördünüz! 

Ama olsun bu bile çiftçi için büyük bir kazanım! 

Ancak şunu da belirtmem gerekiyor. Çiftçiye el uzatmadınız, hakkı olanı verdiniz. Yani bir lütufta bulunmadınız. Bunu bilesiniz… 

Ha bunu da yaparken, yine çiftçiden aldınız. Bunun da gözümüzden kaçtığını zannetmeyin! 

Normalde sıfır faizle verilmesi gereken sertifikalı tohum kredisini siz çiftçiye yüzde 4 faizle vereceksiniz!

Bunu biraz açacak olursak; Bakanlar Kurulu kararı kapsamında tarımsal kredilerde faiz oranı yüzde 16.  Sertifikalı tohum ise yüzde 100 sübvanseli krediler kapsamında. Yani yurt içi sertifikalı tohum kullanımında faiz oranının tamamı Hazine tarafından karşılanarak çiftçiye sıfır faizle kullandırılıyor. Çiftçi bu krediyi Ziraat Bankası’ndan kullanırsa sıfır faizle ama Tarım Kredi’den kullanırsa yüzde 4 faiz ödeyecek.

Görüleceği üzere Tarım Kredi’nin sertifikalı tohumda yaptığı faiz indiriminde aslında çiftçinin lehine bir durum yok ama geçmişteki yüzde 10, 15, 20 faiz oranlarını düşününce insan yüzde 4’e bile şükretmek zorunda kalıyor! 

Şimdi sırada gübre ve ilaç var!

Malumunuz bu iki üründe faiz oranları düşürülmedi.  

Demek ki, bu iki üründe de faizlerin düşürülmesi için bizim ‘kanunsuz faiz’ uygulamasıyla daha mücadele etmemiz gerekiyor.

Son cümle olarak, ülkemizin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Herekatında görev alan bütün askerlerimize Allah güç kuvvet versin, ayaklarına taş değdirmez inşallah.

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarim kredili
tarim kredili - 1 yıl Önce

sayin poyraza bence bu aciklamayi biray once yapsaydi kooperatfcilik uzerine nobel ödülü verilirdi.cunku idare ettigi kurumda serifikali tohumun faiz indirimi %100 oldugu halde bundanda faiz indirimi yapmak müthiş bence merkez bankasi faydalanmali .

Tarım kredili
Tarım kredili @tarim kredili - 1 yıl Önce

Gözümüz aydın Poyraz gidici.

Çetin Öztürk
Çetin Öztürk - 1 yıl Önce

Ağzına sağlık...

İlhan cihan Bulut
İlhan cihan Bulut - 1 yıl Önce

İş işten geçtikten sonra indirmeniz ne yazar çiftçi battıktan sonra bu çiftçilerin vebali boynunuza dikkat edin yerken boğazınızda kalır

Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Tarım kredi sıfır faiz bile uygulasa yine kurtarmaz inanmayın.Niçin bir çiftçi 100 tl borçlandığı zaman hesabına kaç para işleniyor açıklasınlar.Niçin gizliyorlar Özkaynak,Bina bağışı ........vs.ler nedeni ile faiz uygulamasalar bile 100tl yi 105 tl ödemekteyiz bu iyi bilin arkadaşlar birde piyasadan yüksek satış yaparak bizi kazıklıyorlar

the Türk
the Türk @Tekirdağ - 1 yıl Önce

bu alınan paralar makam odalarının teşrifatına yetmez kardeş. o fonun adı var kendi yok, para nereye gider gri. yönetim çiftçilerden oluşuyor, yönetim kurulu sorsun bu fon nerede?

Yanki
Yanki - 1 yıl Önce

Ziraat Bankası bitkisel kredi yüzde 12 ye çıkarılmış...geçen yıl 4 tü...ipotek Exper bedeli sorma parası ürün sigortası eki kökü de ilave edilecek.....birde memurun suratı asıktı vermek istemiyor edalarında.....arkama bakmadan kaçtım.....

Mehmet Aydın
Mehmet Aydın - 1 yıl Önce

Şimdide sigorta dayatması var

Izmirrr
Izmirrr - 1 yıl Önce

Mufettisleri atasin şirketlere, yeni moda da bu..

Wolf
Wolf @Izmirrr - 1 yıl Önce

Alone wolf senin hayalini seveyim..

Alone Wolf
Alone Wolf @Izmirrr - 1 yıl Önce

Sahi bu kadar teftiş kurulu personelini üst düzey yönetici kadrolarına neden atıyorsunuz? Bıraksanızda herkes kendi işini yapsa ya. Çokmu yetenekli yönetici bu personel...?Size işin formülünü söylüyorum açın kulağınızı; bölge ve merkezlerde şeflikten sonraki kadrolara sadece ve sadece kooperatiflerden gelen ve her yönüyle yetişmiş,sicili yüksek ve liyakat sahibi müdürler puanlama sistemiyle atanmalı. Tam bir denge sistemi oluşacak böylece. Hayal belki ama olması gereken bu...

Mehmet nuri kara
Mehmet nuri kara - 1 yıl Önce

Bu zati cumhurbaskani atamis olabilir bu onu tanıdığı anlamina gelmez cumhurbaskaninin onune bunu kim götürmüş ona bakin ve ona kim demis ona bakin bu isin ucu haci hoca seyh gider Allah recep tayyip ERDOĞAN in yar ve yardimci si olsun


banner251