Üzümler Kurutulmaya Bırakıldı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Metin Öztürk, Manisa'daki üzüm üreticileriyle bir araya gelerek, üzüm hasat ve kurutma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Üzümler Kurutulmaya Bırakıldı
banner200
banner217

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Metin Öztürk, beraberindeki heyetle üzüm bağlarında ve kurutma alanlarında incelemelerde bulundu. Öztürk, Dünyaca ünlü Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm hasadının başladığını ve toplanan üzümlerin sergilerde kurutulmaya bırakıldığını ifade ederek, "İlimizde Ağustos ayının ortalarında başlayan kurutma işlemi, Eylül ayının son haftasına kadar devam etmektedir. Üreticilerimizin kurutma işleminde mümkün olduğunca bandırma yöntemini tercih etmeleri gerekmektedir. Eğer püskürtme yöntemi uygulanacak ise bu durumda da daha önce ilaçlamada kullanılan alet ve ekipmanlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bağlarda teknik elemanlarımız tarafından yapılan kontroller sonucunda, ilaçlamanın gerekli olup olmadığı saptanmakta, gerekli ise zamanı doğru olarak tespit edilmekte ve üreticiler uyarılmaktadır. Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan sms sistemi sayesinde, bu uyarılar üreticilerimizin cep telefonlarına kısa mesaj olarak gönderilmektedir. Bu sayede doğru zamanda, doğru ilaçla ve doğru dozda üreticilerin hastalık ve zararlılarla mücadele etmeleri amaçlanmaktadır" diye konuştu.

Üzüm kuruturken üreticilerin dikkat etmesi gerektiği hususlara değinen Metin Öztürk, "Üreticilerimiz sergilerini asfalt kenarlarına kurmamalıdır. Bandırma çözeltisi hazırlanırken saf zeytinyağı kullanılmalı, çürük-küflü salkımlar ayrılmalı, temiz üzümle karıştırılmamalıdır. Üzümlerin iyi kuruması için sergiye serilen üzümler ince bir şekilde serilmelidir. Sergiden kalkan üzümler çuvallanırken eski, yırtık, yem ve gübre çuvalları kesinlikle kullanılmamalı temiz, sağlam çuvallar tercih edilmelidir" şeklinde konuştu.

Manisa'nın üzüm potansiyeli hakkında bilgi veren Metin Öztürk, "Bilindiği gibi Manisa Türkiye'de üzüm denildiğinde ilk akla gelen şehirdir. 2015 yılı verilerine göre İlimizde, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı 40 bin 143 üretici ailemiz bağcılık yapmaktadır. 2015 yılında İlimiz genelinde 784 bin 300 alanda 1.271.393 ton üzüm üretimi gerçekleştirilmiştir. İlimiz bağ sahalarının büyük bir kısmını sultaniye çekirdeksiz üzüm çeşidi oluşturmaktadır. Ülkemiz çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde ABD ile birlikte dünyada birinci sırada olup, buna rağmen en fazla kuru üzüm ihraç eden ülke konumundadır" dedi.

Sultaniye çekirdeksiz kuru üzümün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında artık bir marka haline dönüştüğünün altını çizen Metin Öztürk, "Önümüzdeki yıllarda üzüm ihracatımızın daha da artması için çiftçilerimizin ürünlerini tekniğine uygun olarak yetiştirmelerini istiyoruz. Hasat ve kurutma çalışmalarında üreticilerimize kolaylıklar diliyor, ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyorum" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üzümler kurtulmayabirakildi
Üzümler kurtulmayabirakildi - 4 yıl Önce

Ilk fotografta üzümlerin ilaclanmasina ya ne dersiniz? Boykot Manisa daki Kuyan üzümlere derim ben.

banner151

banner251