Üzümde rekolte çalışmaları başladı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, üzümde rekolte çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Üzümde rekolte çalışmaları başladı
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2017 yılı itibariyle uygulamaya başladığı üzümde rekolte tahmin çalışmaları ile ilgili Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ilçe komisyonları arazi çalışmaların başladığını bildirdi.

Açıklamada, şu ifadeler aktarıldı:

“Bilindiği üzere üzümde rekolte tahminleri 2017 yılı itibariyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca gerçekleştirilecek, sonuçlar da Bakanlık yetkililerince açıklanacaktır. Bu kapsamda da konunun önemine binaen Manisa'da 17 İlçede, İlçe Müdürlerinin Başkanlığı'nda 17 İlçe Komisyonu ve İl Müdürü Başkanlığı'nda İl Komisyonu oluşturulmuştur. İlçe Müdürlükleri, Ziraat Odaları, Ticaret Borsaları, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, TARİŞ, Tarım Kredi Kooperatifleri gibi üzümle ilgili tüm kurum temsilcilerinden oluşan İlçe Komisyonları, erkenci çeşitlerin hasat tarihlerini dikkate alarak Trakya İlkeren, Early Sweet, Superior Seedless gibi çeşitlerde rekolte tahmini için bağlarda çalışmalarına başlamıştır. Akabinde ise sultani çekirdeksiz ve diğer çeşitlerde çalışmalara devam edilecektir. Her çeşit için ayrı ayrı yapılacak çalışmalar, çeşidin kendine özgü hasat tarihine en yakın dönemde, arazi çalışmaları tamamlanarak rekolte tahminleri oluşturulacaktır.

SONUÇLAR KOMİSYONA BİLDİRİLECEK

İlçe Komisyonları rekolte tahmin çalışmalarının tamamlanmasına müteakip, sonuçları İl Komisyonuna bildireceklerdir. İl Komisyonu ise tüm İlçe sonuçlarını değerlendirdikten sonra İl Komisyon kararı şeklinde Bakanlığa bildirecektir. Sonuçların açıklanması bizzat Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecektir."

Kaynak: Manisa Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251