Üretken Köy Projesi tanıtıldı

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Üretken Köy Projesi kapsamında Bahçecik Köyünde tanıtım programı tertipledi.

banner255
Üretken Köy Projesi tanıtıldı
banner200

Düzenlenen programda konuşan Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, "Mevcut köyde yüzde 50'si üretici katkılı, yüzde 50’si destekli 3 bin kilogram yem bezelyesi tohumu dağıtılarak törenle güz ekimleri yapmaktayız. Bu proje kapsamında köylerimizde yem bitkisi ekişleri teşvik edilerek hayvancılıkta yem maliyetlerinin yüzde 50 oranında düşürülmesi hedeflenmektedir. 2019/2020 yılı içerisinde Pilot bölge seçilen Bahçecik köyünde hayvancılık yapan bütün hayvan yetiştiricileri bir araya getirilerek hayvanlarının ihtiyaç duyduğu yem bitkilerini kendi arazilerinde üretmeye ikna ettik” diye konuştu.

Yoldaş, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Proje ile Mevcut Köyde birinci ürün olarak 300 dekarlık bir alana yem bezelyesi ekilişi ve ikinci ürün olarak 150 dekarlık bir alana Silajlık Mısır ekimi yapılarak hayvancılık yapan üreticilerin bir yıllık kaliteli yem materyali karşılanmış olacaktır. Projenin uygulanmasına,  her sene bir köyde olmak üzere devam edilmesi düşünülmekte ve böylece orta/uzun vadede İlimiz ve Ülkemizin diğer köylerine örnek olunması hedeflenmekteyiz.

Projede nihai hedefimiz, köylerimizde I. ürün olarak yem bezelyesi, fiğ vb diğer baklagiller ile  buğday, arpa, yulaf vb diğer tahılgiller karışımı; II. ürün olarak da Silajlık Mısır yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasıyla tarım arazilerinin rantabl kullanımını sağlamak ve üreticinin yem girdilerini kendi öz kaynaklarından üretmesini teşvik ederek  hayvancılık girdileri arasında en büyük paya sahip olan yem masraflarını asgari düzeye indirgeyerek İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine   katkı sağlamaktır."  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 23:03
YORUM EKLE
banner151

banner251