Üç yıl aynı ürünü eken üretici destek alamayacak

Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, münavebeye uymayarak arazisine üç yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçilerin desteklerden yararlanamayacağını duyurdu.

Üç yıl aynı ürünü eken üretici destek alamayacak
banner200

Münavebeyle ilgili süreç 2018'de başlarken, Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat, 2019 yılı Hububat ekim sezonu öncesi çiftçiyi uyardı. Murat, yaptığı açıklamada, “2020 yılına kadar münavebe yapmayan üretici desteklerden yararlanamayacaktır. 2018 üretim yılından başlamak üzere, örtü altı üretimleri ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilemeyecektir.

Ekilirse; üçüncü üretim için tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz 'hükmü' uygulanacaktır. Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak, üretim masraflarını düşürmek amacıyla desteklemelerden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir. Yani bu şu anlama geliyor, 2018, 2019 ve 2020 yılında arazisine aralıksız olarak aynı ürünü eken üretici 2020 yılında destek alamayacak ve primlerden yararlanamayacaktır" diye konuştu.

TARLANIZI 3'E BÖLÜN

“Üreticilerimize bu sene ellerindeki yeri üçe bölerek buğday veya arpa, patates ve yem bitkisi ekmelerini tavsiye ediyorum" diyen Murat, şunları kaydetti: “İsterlerse Alternatif olarak Dane Mısır, Yağlık Ayçiçeği ve Nohut da ekilebilir. Yem bitkileri ekilerek istenilirse yeşil gübrede yapılabilir. Onun için şimdiden üreticilerimiz Buğday ektikleri yerin diğer yarısına değişik ürün ekmeye çalışsınlar. Yani bu işi kademeli yapalım. Arpa, Buğday, Patates, Yem Bitkisi, veya Nohut, Dane Mısır, Yağlık Ayçiçeği vb. ektikleri ürünleri ÇKS'ye bildirirlerse bu münavebe yerine geçer. Çiftçilerimizden mağduriyet yaşamamaları adına bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz."

TARIMDAN HABER
YORUM EKLE

banner251