" />

Tarımsal yayım projesi başvuruları başladı

Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" için başvuruların başladığını duyurdu.

Tarımsal yayım projesi başvuruları başladı
banner200

Çorum Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" için başvuruların başladığını, son başvuru tarihinin 17 Şubat olduğunu duyurdu.

Duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi' kapsamında gerçekleştirilen 'Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor' ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş genç kadınlara yönelik program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkındalık yaratılması amaçlanmıştır."

Hangi illerde Projede

“2017 yılında belirlenen 16 ilde; Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun, Tokat illerinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 'Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor' programı kapsamında ilimizde 75 kadın çiftçiye İŞKUR işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri' verilecektir. Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır."

Son Başvuru Tarihi 17 Şubat

“Müdürlüğümüzce düzenlenecek olan Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni sonunda ilimizi temsil edecek olan kadın çiftçi ve projesi, Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte 16 il projeleriyle yarışacaktır. Son Başvuru tarihi 17 Şubat olup müracaatlar il ve ilçe müdürlüklerine yapılacaktır."

Eğitim Alacak Kadın Çiftçilerde Aranan Koşullar

Çiftçilikle uğraşan ve koşulları uygun olan kadın çiftçilere açık olacak bu eğitim programı belirli esaslar dâhilinde gerçekleştirilecektir. Buna göre;

1.En az 1 yıldır çiftçilik yapıyor olması,

2.Katıldığı eğitimi takip edebilmesi ve proje hazırlayabilmesi için okur-yazar olması,

3.Eğitime düzenli olarak katılmaya mani bir durumunun olmaması,

4.18-40 yaş arasında olması

5.Kadın çiftçi seçiminde, kendisi/ailesinin ikamet ettiği şehirdeki tarımsal arazi varlığı veya hayvan varlığı öncelikli kriter olması,

6.Herhangi bir çiftçi örgütüne (kooperatif, birlik, ziraat odası) üye olması ve çiftçilik belgesine (ÇKS, AKS vb.) sahip olması ya da birinci dereceden akrabalarından (evli ise eşinin anne-babası, kardeşleri, evli değilse; anne-baba, kardeşler) birinin üye olması,

7.Seçilecek kadın çiftçinin proje fikrinin olması,

8.Proje fikrinin tarımsal girişimciliğe yönelik olması,

9.Kadın çiftçinin proje fikrini uygulayabilecek kapasiteye sahip olması, eğitim sonrasın da hazırlayacağı projede %25 öz kaynak aranması (öz kaynağın destekleme miktarı dışında tutulması),

10. Türkiye finalinde dereceye giren projelere verilecek destekleme miktarı minimum 20.000 TL, maksimum 40.000 TL olup bu bütçe aralığında proje hazırlaması (Desteklenecek miktarı aşan bütçelerde diğer mali kaynakların proje detayında teminat mektupları ile bildirilmesi gerekmektedir).


Kadın Çiftçilerin Hazırlayacağı Proje İçin Konu Alanları:

1.Bitkisel üretim; tahıllar, yemeklik dane baklagiller, seracılık, yem bitkileri, endüstri bitkileri, tıbbi- aromatik bitkiler, bağcılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik vb.

2.Hayvansal üretim; küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı ipekböcekçiliği, vb.

3.El sanatları; ağaç işleme, sepetçilik, dokuma vb.

4.İşleme- pazarlama, aile işletmeciliği,

5.Kırsal turizm

Kaynak: Çorum Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251