Tarımsal Nüfus Gençleşiyor

Zonguldak'ta, 'Tarımsal Nüfus Gençleşiyor' Projesi kapsamında başlayan kurslar, 16.11.2015-11.12.2015 tarihleri arasında tamamlanacak.

Tarımsal Nüfus Gençleşiyor
banner282

Zonguldak'ta, 'Tarımsal Nüfus Gençleşiyor' Projesi kapsamında, 'Meyve Ağaçlarında Budama' kursu toplamda 52 kursiyerin katılımıyla Çaycuma, Devrek ve Kdz.Ereğli ilçelerinde, 'Meyve Ağaçlarında Aşılama' kursu 16 kursiyerin katılımıyla Çaycuma ilçesinde, 'Sürü Yönetim Elemanı Benim' Projesi kapsamında 'Sürü Yöneticiliği' kursu 23 kursiyere Merkez İlçe Beycuma Beldesinde, 'Arı Yetiştiriciliği' kursu 17 kursiyerin katılımıyla Alaplı İlçesinde 16.11.2015-11.12.2015 tarihleri arasında tamamlanacak.

Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Kurslarımız işsizlere meslek edindirmeye yönelik olup, tarım sigortası haricinde aktif sosyal güvencesi olmayan kişilerden seçilen kursiyerlere günlük 20 tl harçlık ödenmektedir. Sürü yöneticisi sertifikası bulunan kişileri istihdam eden Bakanlık tarafından belirlenen sayıdaki anaç hayvanı bulunan (2015 yılı 300 anaç koyun ya da keçi) işletme sahibine istihdam ettiği sürü yöneticisinin sigortasını yıl boyunca ödediği takdirde destekleme ödemesine başvurabilmektedir.

KURSLAR ZONGULDAK TARIMI İÇİN ÖNEMLİ

İl Müdürümüz Sayın Necmi Çelik gerçekleştirilen çiftçi kurslarının Zonguldak tarım ve hayvancılığı için çok önemli olduğunu vurgulayarak, Beycuma'da gerçekleştirilen 'Sürü Yönetimi Elemanı Benim' kursunu yerinde incelemiştir. İl Müdürümüz yaptığı konuşmada her bir mesleğin yapılması için belirli melekelerin gelişmesi gerektiğini, peygamber mesleği olan çobanlık mesleğinin de herkes tarafından yapılamayacağını, Sürü Yöneticisi Benim eğitiminin bu bağlamda çok yararlı olacağını belirterek katılan kursiyerlere teşekkür etmiştir."

YORUM EKLE
banner151