Tarımda genç girişimci kadınlara uygulamalı eğitim verilecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu ve KOSGEB işbirliği ile başlatılan, Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı kapsamında, Kars'ta başvurular başladı.

Tarımda genç girişimci kadınlara uygulamalı eğitim verilecek!
banner282

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğüne yapılacak başvuruların 15 Mart 2017 tarihinde sona ereceğini duyurdu.

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca 'Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı' ile 2017 yılında belirlenen ve Kars, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun, Tokat illerinden oluşan toplam 16 ilde her bir il için 75 kadın çiftçiye İŞKUR işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verilecektir. Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır" diye konuştu.

İl Müdürü Düzgün, “Eğitiminden sonra katılımcı kadın çiftçilerimiz tarafından hazırlanan projelerden dereceye girenler yapılacak tören sonunda İlimizi temsil edecek olan proje Bakanlığın belirleyeceği bir tarihte diğer 15 il projeleriyle yarışacaktır. Dereceye girenlere 40 bin TL'ye kadar hibe desteği verilebilecektir. Son Başvuru tarihi 15 Mart 2017 olup müracaatlar İl Müdürlüğümüz ve ilçe müdürlüklerimize yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Eğitim Alacak Kadın Çiftçilerde Aranan Koşullar:

Çiftçilikle uğraşan ve koşulları uygun olan kadın çiftçilere açık olacak bu eğitim programı belirli esaslar dâhilinde gerçekleştirilecektir. Buna göre;

En az 1 yıldır çiftçilik yapıyor olması,

Katıldığı eğitimi takip edebilmesi ve proje hazırlayabilmesi için okur-yazar olması,

Eğitime düzenli olarak katılmaya mani bir durumunun olmaması,

18-40 yaş arasında olması

Kadın çiftçi seçiminde, kendisi/ailesinin ikamet ettiği şehirdeki tarımsal arazi varlığı veya hayvan varlığı öncelikli kriter olması,

Herhangi bir çiftçi örgütüne (kooperatif, birlik, ziraat odası) üye olması ve çiftçilik belgesine (ÇKS, AKS vb.) sahip olması ya da birinci dereceden akrabalarından (evli ise eşinin anne-babası, kardeşleri, evli değilse; anne-baba, kardeşler) birinin üye olması,

Seçilecek kadın çiftçinin proje fikrinin olması,

Proje fikrinin tarımsal aşağıda sıralanan girişimcilik alanlarından seçilmesi,

Kadın çiftçinin proje fikrini uygulayabilecek kapasiteye sahip olması, eğitim sonrasında hazırlayacağı projede %25 öz kaynak aranması (öz kaynağın destekleme miktarı dışında tutulması),

Eğitimden sonra bahse konu program kapsamında desteklenebilecek proje hazırlamayı kabul etmesi,

Türkiye finalinde dereceye giren projelere verilecek destekleme miktarı minimum 20.000 TL, maksimum 40.000 TL olup projenin bu bütçe aralığında olması gerekmektedir.

(Desteklenecek miktarı aşan bütçelerde diğer mali kaynakların proje detayında teminat mektupları ile bildirilmesi gerekmektedir).

Kadın Çiftçilerin Hazırlayacağı Proje İçin Konu Alanları:

1. Bitkisel üretim; tahıllar, yemeklik dane baklagiller, seracılık, yem bitkileri, endüstri bitkileri, tıbbi- aromatik bitkiler, bağcılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik vb.

2. Hayvansal üretim; küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı ipekböcekçiliği, vb.

3. El sanatları; ağaç işleme, sepetçilik, dokuma vb.

4. İşleme- pazarlama, aile işletmeciliği,

5. Kırsal turizm

Kaynak: Kars Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151