Tarım İl Müdürü: Kurbanlık hayvan pazarını inceledi

Kurban Bayramı öncesi çalışmalarını artıran Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya, beraberindeki heyetle birlikte, Turgutlu Hayvan Pazar'ında incelemelerde bulundu.

Tarım İl Müdürü:  Kurbanlık hayvan pazarını inceledi
banner200
banner217

Yaklaşan kurban bayramı öncesi son hazırlıkları yerinde incelemek isteyen Kaya, beraberindeki heyetle birlikte Turgutlu Hayvan Pazarı'nda incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurbanlık hayvan satıcı ve alıcılarının sorunlarını dinleyen Kaya, "Hayvan pazarlarında sağlık raporu olmayan ve kulak küpesi bulunmayan hayvanların satışına kesinlikle izin verilmemektedir. İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görev yapan Veteriner Hekimlerimiz ile birlikte tüm hayvanlarımızın sağlıklı bir şekilde pazarlara ulaşmasını ve burada satılmasını temin ediyor, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yaklaşan kurban bayramı öncesinde Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak tüm İl genelinde kontrol ve denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Satıcılar, hayvanlarının kimlik bilgilerini içeren pasaportlarını yanlarında bulundurmalı, nakil belgelerini ve veteriner sağlık raporlarını alıcılara gerektiğinde gösterebilmelidir. Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını alırken Hayvan Pasaportunumutlaka istemeli ve doğum tarihini kontrol etmelidir. Dişi hayvanların alımı ve satımı yasak olduğundan dişi hayvanları kurbanlık olarak tercih etmemelidir" ifadesini kullandı.

Kurban alacak vatandaşlara uyarılarda da bulunan Kaya, “Bunun yanında kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet veyaş bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla kanlığımızcahttps://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ websayfası ile 'HaySag' isimli mobil uygulama hazırlanarakkullanıma açılmıştır.Söz konusu mobil uygulama cep telefonunayüklendikten sonra küpe üzerindeki barkod okutularakya da hayvanın küpe numarası girilerekhayvan bilgileri sorgulanabilmektedir" dedi.

Kaynak: Manisa Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251