" />

Tarım İl Müdürü: Kurbanda dişi düve kesimi yasaklandı!

Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, dişi hayvanların kesimhanelere ve hayvan pazarlarına sevkinin engelleneceğini söyledi. Korkmaz, “Kurban satış yerlerine dişi hayvan sevkine ve kesimine izin verilmeyecek" dedi.

banner255
Tarım İl Müdürü: Kurbanda dişi düve kesimi yasaklandı!
banner200
banner217

Ankara'da görev yapan belediye ve özel mezbahane çalışanlarına yönelik düzenlenen toplantı da konuşan Korkmaz, Türkiye'de sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının artırılmasının büyük önem arz ettiğini söyledi. Korkmaz, “Tarımın bir kolu olan hayvancılık, tarımın diğer alanlarında ve ülke ekonomisinde gelişmeyi canlandırıcı etkiye sahip olması bakımından stratejik bir öneme sahiptir. Dünya nüfusunun hızla artmasına paralel olarak her geçen gün insan beslenmesinde kullanılan gıda kaynaklarının daha verimli kullanılması ve daha iyi değerlendirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde uygulanan tarımsal ve hayvansal desteklemeler ile anaç hayvan sayısının arttırılması gerekiyor" ifadesini kullandı.

YAPTIRIM UYGULANACAK!

Dişi hayvanların kesimhanelere ve hayvan pazarlarına sevkinin engellenmesi için gerekli önlemlerin alındığını ifade eden Korkmaz, Kurban satış yerlerine dişi hayvan sevkini ve kesimlerini engellemek için kontrollerin sıklaşacağını belirti. Korkmaz, “Damızlık vasfını yitirerek mezbahaneye getirilen dişi hayvanların mezbahanede bulunan resmi veteriner hekimler tarafından tekrar kontrolden geçirilecek. Aynı zamanda dişi hayvan kesimi yapan mezbahalara mevzuatlar çerçevesinde aykırılık durumunda her türlü yasal yaptırım uygulanacak. Ülkemizin en önemli lokomotif sektörlerinden birisi olan tarım ve hayvancılıkta üretim, istihdamın ve ihracatın arttırılması için gerekli tedbirlerin aldık" şeklinde konuştu.

Kaynak: Ankara Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Kurbanda düve kesecem 6 tane de satılık düvem var. Hepsini satacam. Müdür beğğğ engel olsun bakalım.

Nasıl olacak
Nasıl olacak - 4 yıl Önce

Düve kesmenin yasal cezası nedir, bu konuda herhangi bir kanun ,yönetmelik v.s yok neye göre yasal yaptırım yapacaksınız. sürekli esiyor ama yağmıyoruz. bakanlığın itibarı kalmadı yahu.

Sanada Kalmadı
Sanada Kalmadı - 4 yıl Önce

E Faruk bey 2 yılda birçok kişiyi yerinden ettin bak makam sanada kalmadı.

Gebelik kontrolü
Gebelik kontrolü - 4 yıl Önce

Ankara Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü çok güzel güzel konuşuyor.Gebelik testi için kaç tane yetişmiş personeli var? Acaba!...Elle palpasyon yoluyla teşhiste yanılma söz konusu....oluyor....Günümüzde ineklerde gebelik testi için kullanılan kameralı film çeken aletler var.Bir sonraki toplantıda bunun tanıtımını ve bu aletin kullanma eğitimini gören personellerle birlikte yaparsa daha etkili olur diye düşünüyorum...ve yine yapılan kontrol sonrasında kaç adet gebe hayvan kesiminin önüne geçtiğinide açıklarsa çok mutlu olurum.....Saygılarımla...

Hadi ordan!!!
Hadi ordan!!! - 4 yıl Önce

On aydır düvelere bakıyoruz. Hepsi yerli ırk ,süt verimi düşük. Zaten yarısı satıldı kurbanda kesilecek. Kabul ediyorum kestirmeyin,fakat bizim borçları kim ödeyecek?

Turgutlu'da odaklan
Turgutlu'da odaklan - 4 yıl Önce

Turgutlu mezbahasında hergün kesiyorlar veterinerde yolunu buluyor mezbahacıda izmirde Aydın'da burlara bakın

Dişi hayvan kesimi
Dişi hayvan kesimi - 4 yıl Önce

Sayın yetkili insanlar 4 ağdır yem yediriyor hayvanlar besi bu teybidir önceden alacaktınız geç kaldınız insanları besiciyi batıracaksınız bu işlemi kurbandan sonraya bırakın ve teybidir iyi alın kuş uçurmayın takdir ediyorum bunu amayanlışın büyüğünü yapmayın

- 4 yıl Önce

Kesilmeyecek her hayvan damızlık olmaz sonra bizim borçları bakanlık öder kurbana 2 ay kala böyle bir şey olmaz damızligi çoğaltmak için süt 1.5 olması lazım bunlar yanlış uygulama Tarım Bakanlığı nin bütün çalışan larıni sil baştan değişecek işi bilen insanlar göreve gelcek 1 yilda düzelir


banner151

banner251