Tarım İl Müdürü: Anız uyarısında bulundu

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, katıldığı televizyon programında, biçerdöverle hasatta dane kayıpları ve anız yangınları konusunda uyarılarda bulundu.

Tarım İl Müdürü: Anız uyarısında bulundu
banner200
banner217

Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, biçerdöverle hasatta dane kayıpları ve anız yangınları konusunda uyarılarda bulundu. Alan, “Biçerdöverle buğday hasadı başladı. Bütün çiftçilerimize hayırlı bir sezon diliyoruz. Bu yıl şubat ayında yağışların olmaması bizleri ciddi bir endişeye sevk etmişti. Ancak mart, nisan ve mayıs aylarında yağan yağışla beraber verimde önemli bir artış bekliyoruz. İnşallah, bereketli bir yıl olacaktır. Çiftçilerimize özellikle şunu belirtmek istiyorum. Ülkemizin milli servet kaybına uğramaması için biçerdöver hasadında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çiftçilerimizim biçerdöver operatörlerinin sertifikalarının olup olmadığını kontrol etsinler. Biçerdöver operatörleriyle mutlaka sözleşme yapsınlar. Biçerdöver operatörlerinin yanında yardımcı eleman durumu, yangın söndürme ekipmanının durumu ve biçim esnasında biçim yüksekliği ile dane döküp dökmediğini de mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bizim bir atasözümüz vardır, 'damlaya damlaya göl olur' biz onun yerine "dane, dane ton olur" diyoruz. Çiftçilerimizden biçerdöverlerde dane kayıplarına gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Alan, şunları kaydetti:

“Biçerdöverde dane kaybının yanında hasat sırasında ve hasattan sonra oluşan yangınlardan söz etmek istiyorum. Hasat başladı ve hasat sonrası çiftçilerin büyük bir bölümünün istemeyerek de olsa anızları yaktıklarını görüyoruz. Biz anız yakmanın geleceği yakmak olduğunu bildiriyoruz. Bununla ilgili çok ciddi cezai müeyyide uygulanmaktadır. Valiliğimizin anız yangınları ile ilgili emrini yayımladık. Bununla beraber Bakanlığımızın 2017 yılı içerisinde çalışması devam eden anız yangınları ile ilgili bir bilgilendirmede bulunmak istiyorum. Bundan sonraki süreçte anız yakanlarla ilgili olarak O parsellerin biyolojik yapısı bozulduğu için 2 yıl desteklemelerden men edileceği ile ilgili çalışmada son aşamaya gelindi. Önümüzdeki ay içerisinde de konuyla ilgili bir gelişme olacak bundan dolayı buradan tüm çiftçilerimize anızlarını yakmamaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Çünkü anızı yaktığımız zaman doğanın dengesiyle oynamış oluyoruz toprak canlı bir mikro organizmadır biz bu mikroorganizmanın yapısını bozduğumuz zaman topraktaki yararlı elementleri öldürdüğümüz gibi yararlı böcekleri de öldürüyoruz. Özellikle dünyada son dönemde artan kimyasal ilaç kullanımını azaltmak için bizlerde biyolojik mücadeleye önem veriyoruz ve bundan dolayı kesinlikle anız yakılmaması gerektiğini belirtiyoruz. Biçerdöverler çalıştığı zaman sapları kısa kestirerek daha sonra sap parçalama makinaları ile parçalayarak toprağa karıştırılması bu şekilde de toprağın su tutma oranının artırılması çiftçilerimizin büyük yararına olacak bu konuyla da ilgili olarak çiftçilerimizin hassasiyetini bekliyoruz."

Kaynak: Adıyaman Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251