" />

Tarım İl Müdürü açıkladı! Buğday ekim alanlarında pas hastalığı artıyor!

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, hububatlardaki hastalıkları yerinde görmek için Yazıhan ve Arguvan ilçelerine bağlı arazilerde incelemelerde bulundu. Macit, “Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte buğday ekim alanlarında pas hastalığı riski artmaktadır" açıklamasını yaptı.

Tarım İl Müdürü açıkladı! Buğday ekim alanlarında pas hastalığı artıyor!
banner200

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tahir Macit, başta sarı pas olmak üzere, hububatta 'Kahverengi ve Kara Pas' hastalığına önlem alınmadığı takdirde büyük verim kaybına neden olacağını söyledi. Macit, "İlimiz genelinde 2017 yılında 590 bin dekar alanda buğday, 370 bin dekar alanda arpa olmak üzere toplam 960 bin dekar alanda hububat ekimi gerçekleştirilmiştir. Sıcaklığın 25 dereceyi geçmesi ve nem oranın artması ile birlikte Pas hastalığına bazı bölgelerimizde rastlanmaktadır" diye konuştu.

Nisan ve Mayıs aylarının sürekli yağışlı geçmesi buğday yetiştiriciliğini olumlu etkilediğini söyleyen Macit, şunları söyledi:

“Mayıs ayı ortaları olmasına rağmen hava sıcaklıklarının fazla artmadığı görülmüştür. Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte buğday ekim alanlarında pas hastalığı riski artmaktadır. Ürün kaybı, çeşitlerin duyarlılıklarına, çevre koşullarına, etmenlerin ırklarına göre değiştiği gibi, yıldan yıla bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir. İlaçlama konusunda geç kalınmaması gerekiyor. Tabi teknik talimatlara ve kullanım şartlarına uygun zirai ilaçları kullanmalıyız."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İyi bir Mühendis
İyi bir Mühendis - 4 yıl Önce

İl Müdürlerinden yüksek düzeyde teknik bilgiye sahip (Ziraat Mühendislik bilgisi) olan başka kaç kişi vardır bilmiyorum. Varsa bile çok azdır. Malatya İl Müdürünün bu özelliğinin olması Kurumsal kimliği temsil etmesi-çiftçilere yerinde bilgi sunması ve personelleri yönlendirmesi açısından çok önemlidir. Örneğin ciddi kurumlardan olan Maliyede ; bilgisi olmadan Defterdar olan kaç kişiye rastladınız? Mesaiye gelmeden dışardan okul bitirip aniden iltimasla İdareci olanlar Tarım Bakanlığının güvenilirliğini hızla tüketmektedirler .Bakalım nereye kadar ...

tutarsız
tutarsız - 4 yıl Önce

yapılan haber ile kullanılan fotoğraf arasında uyum yok. biri bir tarafı diğeri başka bir tarafı gösteriyor

banner151

banner251