Tarım İl Müdürlüğünden dron hamlesi

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, projelerinde ve saha çalışmalarında kullanılması düşünülen dron ile ilgili ilk uygulama, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün 400 dekarlık Karapınar uygulama alanında yapıldı.

Tarım İl Müdürlüğünden dron hamlesi
banner200
banner217

Çalışmalar hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, “Gelecekte İlimizde tarımsal faaliyetlerin daha etkin ve kısa zamanda yapılabilmesi için müdürlüğümüz tarafından İHA’ların kullanımı ile Malatya tarımına azami oranda katkı sağlanması düşünülmektedir” şeklinde konuştu.

Macit, tarlaları havadan tarayarak uzaktan algılama yapan İHA’lara yüklenen yazılımlarla hangi alanların suya, hangi alanların ilaçlamaya ihtiyaç duyduğunu tespit edeceklerini belirterek, şunları kaydetti: “İHA’lar ile havadan ihtiyaca göre sulama ve ilaçlama yapılabilmektedir. Ayrıca danışmanlık firmaları tarım sektöründeki İHA pazarının kısa süre içerisinde 30 milyar doları geçeceğini öngörmektedirler. İnsansız hava araçları uçan robotlardır. Bakıldığında dışarıdan çok basit gibi gözüken bu araçlar aslında hem bilimsel hem de teknolojik olarak son derece karmaşık donanımlara sahiptirler.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251