Tarım İl Müdürlüğü açıkladı! Yumurta satışında ‘o’ kural zorunlu oldu!

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yumurta satışında yetiştirme kodunun yer almasının zorunlu hale getirdiğini bildirdi.

Tarım İl Müdürlüğü açıkladı! Yumurta satışında ‘o’ kural zorunlu oldu!
banner282

Konu ile ilgili Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada, kabuklu yumurta üzerinde 'yetiştirme metodu kodu'nun yer almasının zorunlu hale getirildiği ifade edildi. Açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı: “Bu koddan, yumurtanın 'organik', 'kümeste kafessiz' ya da 'kafesli' yetiştiricilikle üretilip üretilmediği tüketici tarafından kolaylıkla anlaşılacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği (2014/55)'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği(Tebliğ No: 2017/42), 24 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete 'de yayımlandı. Tebliğe göre, doğrudan insan tüketimine sunulan kabuklu yumurta (A sınıfı) üzerine "yetiştirme metodu kodu" da damgalanacaktır.

O MALZEMELER SATILMAYACAK

Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne, organik yetiştiricilik için 0, freerange (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik için 1, kümeste kafessiz yetiştiricilik için 2 ve kafesli yetiştiricilik için 3 olacak şekilde yumurta kabuğunda belirtilecektir. Ayrıca, yetiştirme metodu kodu, yumurtanın etiket bilgilerinde (0: organik yetiştiricilik gibi) açıklanacaktır. Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası yazılmamış A sınıfı yumurta, toptan veya perakende olarak satışa arz edilemeyecek. Gıda işletmeleri, 16 Nisan 2018'e kadar tebliğ hükümlerine uyum sağlayacaktır. Kısa kısa diğer bilgiler; Üreticinin isteğine bağlı olarak yumurta üzerinde yumurtlama tarihi bulunabilir. Üretim tarihi aynı zamanda yumurtlama tarihini ifade eder. Son tüketim tarihi, yumurtlama tarihinden itibaren en fazla 28 gündür. Yumurtlama tarihi belirtilmek kaydıyla, yumurtlama tarihinden itibaren dokuzuncu güne kadar ekstra taze olarak tanımlanabilir. Yumurtlama tarihinden sonra 18 inci günden itibaren +5 - +8 derece arasında muhafaza edilecektir. Yumurta yaprak, saman v.b malzemeler içinde satılamayacaktır.”

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151