" />

Sözlü, bütün işi hükümetten beklememek lazım

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye'de hayvancılığın tarımsal şartların sunduğu imkanlar ölçüsünde yapıldığını söyledi. Sözlü,"Hayvancılıkta arzu ettiğimiz seviyede değilsek bunu sadece devlete, hükümete yüklemekle işin içinden çıkamayız" dedi.


Sözlü, bütün işi hükümetten beklememek lazım
banner200

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Devlet desteğiyle hayvan alanlar bu hayvanları ne yaptı deyip geriye doğru bir analiz yapmak lazım. O hayvanlar ahırlarda duruyor mu? hayvanların sayısını artırmış mı? projenin arkasında durmuş mu? diye baktığımızda bu hayvanların yok olduğunu görürüz. Onun için kolaycı bir şekilde sadece devleti veya hükümeti suçlamak doğru değil. Burada samimi bir duruş ortaya koymamız lazım. Devlet desteğiyle 20-30 hayvan alıp başına çoban arayan başarılı olamaz. Hollandalı aileler, kendi ahırlarında babası, oğlu ve kendisi çalışıyor. Biz 20 hayvana çoban tutarız, 50 koyuna çoban ararız. Bu zihniyetle hayvancılığı kalkındırmamız mümkün değil" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammed Ali Tekin, "Adana'da 250 bin büyükbaş, 750 bin civarında da küçükbaş hayvan var. Bunun yaklaşık 400 bini keçi 350 bini koyun. Tabi daha fazla gelişmesi lazım. Bakanlığımızın, birliklerin ve belediyelerin verdiği desteklerle Adana'da 150 bin civarında olan keçi sayısı 400 binlere kadar çıktı" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Herşey lafla kalemle olmuyor
Herşey lafla kalemle olmuyor - 5 yıl Önce

Hiç alakası yok. Bu maliyetle kazanmak mumkunmu. Ne destek geliyor köylüye ne hibe. Hepsi zengine anlattigin sayıları yakalayacak sermaye kimde var. Mantıklı olun. Krediyle bile alinacak olsa prosedür sıkıntı ipotek sıkıntı faiz sıkıntı. Ama zengine hibe çok.

banner151

banner251