Sivas’ta arı yetiştiriciliği protokolü

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, "Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği Projesi" protokolü imzalandı.

banner255
Sivas’ta arı yetiştiriciliği protokolü
banner200

Protokol töreninde konuşan Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, "Projemiz ile arıcılık işletmelerinin en önemli girdisi olan kovan ve kovan malzemesi teminini sağlayarak işletmelerimizin daha kârlı organik arıcılık yapmaları sağlanacaktır. İnsan beslenmesinde ve tamamlayıcı tıpta önemli yeri olan organik bal ve arı ürünlerinin üretilmesi teşvik edilerek, üretimin artışıyla birlikte balı daha ucuz elde etmek mümkün olacaktır. Proje hedef grubu içerisinde yer alan köyler kaliteli balın üretildiği mera ve yaylaklara komşu olup aynı vadi içerisinde yer almaktadırlar. Kapalı bir havza içerisinde yer alan bu köyler benzer coğrafi ve flora yapısı özelliği taşımaktadır. Bu meralarda elde edilen organik balların sertifikalı olarak satışının yapılmasını sağlamayı amaçlamaktayız” diye konuştu.

Yıldız, şunları kaydetti: “Bu proje ile birlikte 30 arıcımız daha 3 bin  adet polen tuzaklı kovan ile organik standartlarda arı ürünleri üretmeye başlayacaklar. Böylece ilimizde 30 adet arıcımız daha Organik arıcılık yaparak daha kaliteli insan gıdası üretecekler. Projenin genel hedefi İlimizdeki Organik arıcılık potansiyelini harekete geçirip, mevcut geleneksel arıcılıkla uğraşan üreticileri daha kaliteli ürün üretimine teşvikini sağlamak, üretilen ürünün net karını artırmak ve ürünü paketleyerek daha cazip hale getirmektir. Bu proje ile vadide arıcılık yapan üreticiler için önemli bir finansman kaynağı oluşturularak Sivas İlinin Tozanlı Vadisi Köylerinde organik arıcılığın başlatılması ve modern yöntemlerle uygulanması şansını yakalayacaktır. Tüketicilerin gözünden, kendine özgü ve güvenilir algılar yaratma süreci olan markalaşma ile ilimiz arıcılık sektöründe hak ettiği yere gelecektir. Böylelikle piyasadaki güven problemi ortadan kalkacak kendi alıcısını oluşturarak geniş pazarlara ulaşacaktır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251