Sivas’ta TARSİM anlatıldı

Sivas'ta, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Sivas’ta TARSİM anlatıldı
banner200

Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda, TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, TARSİM uygulamaları hakkında üreticilere bilgi verdi.

Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, “İlimiz tarım ve hayvancılık şehri, tarımın olduğu yerde riskte olacaktır, risk her sektörde var ama tarım sektöründe biraz daha fazla, biz bu riski en aza indirmeliyiz bunun yöntemlerinden biri sigortadır. Hem hayvancılık hem bitkisel üretim doğal afetlere açıktır. Don, dolu, yoğun yağış, sel, yangın ve kuraklık gibi doğal afetler ilimizde de önemli zararlara yol açmakta. İlimizde 820 bin hektar işlenen tarım arazisinin 374 bin hektar Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlıdır, ancak kayıtlara baktığımızda sigortalı arazi yüzde10 bile değil, bu rakamlar çok düşük, sigortalı alanları ve sigortalı hayvan sayılarını daha yüksek rakamlara çıkarmamız gerek" ifadelerini kullandı.

İl Müdürü Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün ki toplantımızın amacı İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamında üreticilerimizin bilgilendirilmesi, Sayın Bakanımızda açıkladı, kuraklık sigorta priminde yüzde 60 devlet desteği verilecek, bizim üreticilerimizden tek isteğimiz bilinçli olmaları ve yarını düşünerek hareket etmeleri. TARSİM tek merkez olarak çiftçinin güvencesi, ben bundan sonraki yıllarda daha hassas davranacağınızı biliyorum ve sigortalı alanların artarak devam edeceğine inanıyorum."

TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, "Eksperlerle alakalı ve hasar operasyonu ile ilgili bizi her zaman arayabilirsiniz, bölge olarak yanınızdayız. 2017 yılında ilk defa buğdaya has Kuraklık Verim Sigortamız var ve ilk defa tarla bitkilerinde don teminat kapsamına alındı. Üreticilerden isteğim ÇKS kayıtlarını doğru şekilde güncellenmesi ve beyan edilen teminat az veya çok yazılmamalı. TARSİM kar güden bir kuruluş değil, belirli şartlarda üreticimize yardım eden bir şirket, büyük bir kısmı devlet destekli kalan kısmını da üreticilerimizin prim ödemeleri oluşturuyor. Katılımlarınızdan ve beni dinlediğinizden dolayı hepinize teşekkür ederim" diye konuştu.

Toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kaynak: Sivas Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251