Sinop tarımında bir ilk

Sinop'ta 2015 yılı üretim sezonunda 24 çiftçi İTU uygulamaları kapsamında 2 bin 85 alanda çeltik üretimi gerçekleştirerek İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası almaya hak kazandılar.

Sinop tarımında bir ilk
banner282

Sinop Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen törenle hak sahiplerine belgeleri teslim edildi. Sinop Tarım İl Müdürü Mehmet Asak törende yaptığı konuşmada: "Günümüz teknolojisi ve yenilikler her sektörü olduğu gibi tarım sektörünü de etkilemiş; geleneksel üretim teknikleri yetersiz kalmıştır. Gıda üretimi günümüz dünyasında çok önemli bir stratejiye sahiptir. Dünyanın yarısı açlıkla mücadele ederken, diğer yarısı da ürettiği ve tükettiği gıda maddelerinin güvenli olmasını istemektedirler.

Güvenli gıda denildiğinde, insan sağlığına zararlı olmayan, fiziksel, kimyasal ve mikro biyolojik kalıntılar içermeyen, aynı zamanda izlenebilirliği sağlanmış ürünler akla gelir. İyi tarım uygulamaları; çevre, insan, hayvan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim şeklidir.

İyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip ürünü; kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik kalıntılar içermediği, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği; üretim sırasında insan, işçi ve diğer canlıların olumsuz yönde etkilenmediği; üretildiği ve tüketildiği ülkelerin tarımsal mevzuatına uygun olarak üretildiği anlaşılır " dedi.

YORUM EKLE