Şarbon paniği sonrası açıklama geldi

Trabzon'un Akçaabat ilçesinin Ağaçlı Mahallesi'nde oturan M.A., 10 gün önce hastalanan ineğini kesip, etini komşularına dağıttı.

banner255
Şarbon paniği sonrası açıklama geldi
banner200

Etten aldığı iddia edilen mahalle sakinlerinden evli ve 4 çocuk annesi Fatma Çakır (39), 3 gün önce rahatsızlanarak gittiği hastanede yaşamını yitirdi, 73 kişi de 'halsizlik, mide yanması ve yüksek ateş' gibi şikâyetlerle acil servise başvurdu. Yapılan ilk incelemede, Çakır'da şarbon virüsünden şüphelenildi. Konu ile ilgili Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden açıklama geldi. Yapılan açıklamada endişe duyulacak durumun olmadığı belirtildi.

İşte o açıklama:

İlimiz Akçaatbat ilçesi Ağaçlı mahallesinde bir adet büyükbaş hayvanın kesilerek dağıtılması ve bunları tüketen bazı vatandaşlarımızda bir takım rahatsızlıkların belirlenmesi üzerine Akçaabat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce ilgili vatandaşın işletmesine gidilerek kesilen hayvana ait et numuneleri ve işletmede bulunan diğer hayvanlardan kan örnekleri alınmış, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilmiştir. Analiz sonuçlarında kesilen hayvanın Şarbon hastalığı mikrobunu taşıdığı diğer mevcut hayvanlarda ise hastalık olmadığı tespit edilmiştir. Konu ile ilgli İl/ilçe Müdürlüğümüzce karantina, idari ve fenni tedbirler alınmış olup, ilk etapta dezenfeksiyon işlemleri yapılmış, mevcut henüz tüketilmeyen etler imha edilmiştir. Aşılama faaliyetine bugü itibari ile başlanmıştır. İlgili durumun takibi Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığı ile birlikte koordineli olarak takibi yapılmaktadıri Şuan endişe edilecek herhangi bir durum görülmemektedir.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

böyle bilinçsiz çiftçilerle tarım ve havancılığımız gelişecek (!)

banner151

banner251