Samsun’da TARSİM bilgilendirme toplantısı yapıldı

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Tarım Sigortalar Havuzu (TARSİM) Karadeniz Bölge Müdürlüğü tarafından 'TARSİM Bilgilendirme' toplantısı düzenlendi.

banner255
Samsun’da TARSİM bilgilendirme toplantısı yapıldı
banner200

Toplantının açılışında konuşan TARSİM Karadeniz Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu, 'Devlet Destekli Tarım Sigortaları Uygulamaları' hakkında katılımcılara bilgi verdi. Yaşaroğlu: "Üreticilerimizin ürünlerini sigorta yaptırarak dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem ve benzeri tabii afetlerin getireceği zararları karşılıyoruz. Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde primin yüzde 50'i Bakanlığımız tarafından üreticilere destek olarak verilmektedir. Özellikle meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği yüzde 66. Ayrıca yeni işletmelerde şap hastalığı da sigorta kapsamına alındı. 2017 yılında kapsama alınan buğday da, ilçe bazlı kuraklık sigortasına ilave olarak diğer serin iklim tahılları da TARSİM kapsamına dahil edilecek. TARSİM büyüdükçe kapsama aldığı riskleri genişletmeye devam edecektir" şeklinde konuştu.

TARIM RİSKLİ BİR SEKTÖRDÜR

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı da, şunları kaydetti: "Tarım riskli bir sektör. Özellikle son yıllarda küresel iklim değişikliği nedeniyle oluşan kötü hava şartları tarımı olumsuz yönde etkiliyor. 2005 yılında çıkarılan Tarım Sigortaları Kanunu'nda her geçen yıl çiftçilerimizin lehine yeni düzenlemeler yapılmaktadır. En önemlisi de sigorta primlerinin yüzde 50'si devletimiz tarafından ödeniyor. Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için ürünlerini sigorta yaptırmalarını istiyoruz.”

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Olmuyo böyle
Olmuyo böyle - 4 yıl Önce

Tarsim yetkilileri devletin yaptığı onca desteğe rağmen sigortalılar bu işten soğusun der gibi iş yapıyor. Hasar tespitleri genelde garabet fındıkta can yak bağ yaprağını eline yüzüne bulaştır birde kuraklık sigortası fiyaskosu varki içler acısı devlet desteği ve indirimli kredi vs zorunluluklar olmasa kimse sigorta yaptırmaz tarsime...

banner151

banner251