Pamuk hasadında uygulamalı eğitim

Diyarbakır'da İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personellere pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar uygulamalı olarak anlatıldı.

Pamuk hasadında uygulamalı eğitim
banner200

Konuyla ilgili olarak Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personellere, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünce 18-22 Eylül 2017 tarihleri arasında İl Müdürlüğümüz konferans salonunda kontrolörlük eğitimi verilerek; Bismil İlçesi İsapınar Köyü'nde, 27.09.2017 tarihinde Pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar uygulamalı olarak anlatıldı.

İlimizde 2017 pamuk toplama sezonunda 39.553 Ha. Pamuk ekilişi yapıldı. Ekimi yapılan pamuğun yaklaşık % 90'nın pamuk toplama makineleri ile hasat edilmesi bekleniyor.

İl Müdürlüğümüz Kırsal kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi personellerinden, Ziraat Teknikerleri Resul KILINÇ ve Necati ALBAN tarafından Pamuk ekiliş alanlarının yoğun olduğu ve Pamuk Toplama Makinası ile hasat yapılan Bismil, Çınar, Ergani, Silvan, Sur, Yenişehir, Kayapınar ilçelerinde; İlçe Müdürlüklerince görevlendirilen teknik personellere yönelikBismil İlçesi İsapınar Köyünde, pamuk toplama Makinası ile hasatta kontrolörlere uygulamalı ölçüm yöntemleri anlatıldı.

Gerçekleştirilen eğitimde kontrolörlere; Pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta, pamuğun kalitesini koruyarak tarladaki pamuğun zamanında, en az ürün ve kalite kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, pamuk toplama makineleri ile yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıp ve hasarlarını en alt seviyede tutmak, eğitimsiz ve donanımsız makineli hasat hizmeti verilmesinin önüne geçerek kamu düzeni ve kamu güveninin korunması amacıyla Diyarbakır İli mülki hudutları dahilinde; pamuk toplama makinelerinin çalıştırılmaları, kullanımları, kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili usul ve esaslar uygulamalı olarak anlatıldı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251