" />

Nohut Sektöründe Artık Çankırı’da Var!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2016'nın Dünya Bakliyat yılı olarak ilan edilmesinin ardından Çankırı'da, "Nohut Ekimini Yaygınlaştırma Projesi" başladı.

Nohut Sektöründe Artık Çankırı’da Var!
banner200
banner217

Proje kapsamında, İl Özel İdaresi tarafından sağlanan kaynakla, 15 bin kilogram nohut tohumu dağıtımı gerçekleştirildi. Çankırı merkez ve köylerine, 45 çiftçiye 12 bin 50 kilogram, Şabanözü ilçesinde, 6 çiftçiye 800 kilogram, Yapraklı ilçesinde, 8 çiftçiye 950 kilogram, Eldivan ilçesinde, 2 çiftçiye 450 kilogram, Ilgaz ilçesinde, 1 çiftçiye 150 kilogram ve Kızılırmak ilçesinde, 2 çiftçiye 600 kilogram nohut tohumu dağıtıldı.

Projenin uygulandığı alanlarda incelemeler yapan Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır, “2016 yılı Şubat ayında dağıtımı yapılan nohut tohumlarının artık hasat günlerindeyiz. Hemen hemen hasadı da tamamlanmak üzere olan nohut, ilimiz genelinde yaygın bir ekiliş kazanmaktadır. Bu yıl ilimizde genel olarak 130-190 kilogram aralığında verim alınmaktadır. Türkiye'de yemeklik baklagiller arasında fasulye ve mercimekten sonra ekim ve üretimi en fazla yapılmakta olan nohut, kurak bölgelerin bitkisidir. Nohut, toprak isteği bakımından kanaatkar oluşu dolayısıyla ve köklerinin havanın serbest azotunu tespit etmesi bakımından hububat, yemeklik münavebesinde önemi çok büyüktür. Daneleri proteince çok zengin olup aynı zamanda bir sanayi ham maddesidir. Nohudun geçit formları ile yabani formları arasındaki formları hayvan yemi olarak kullanılır" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251