Niğde Gürcistan’a çilek ihraç ediyor

Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Niğde'de yaklaşık 630 dekarlık alanda çilek üretimi yapıldığını belirterek, “İlk defa bu yıl ilimizden Gürcistan'a çilek ihracatı yapıldı” dedi.

Niğde Gürcistan’a çilek ihraç ediyor
banner200

Çilek hasadının yaklaşık 2 hafta daha devam edeceğini dile getiren Baş,  "Çilek, ilimizde bölgesel olarak kümelenmesini istediğimiz ve gelişme gösteren üretim kalemlerinden bir tanesi. İlimizin çilek üretiminin özelliği son turfanda hasadının yapılması. Türkiye'de şu an çilek hasadı olduğunu düşünmüyorum ama ilimizde devam ediyor. Hasat da aralık ayını göreceğiz. İlk defa bu yıl ilimizden Gürcistan'a çilek ihracatı yapıldı. Başlangıç açısından ilimiz için çok önemli. Çileğimiz çok tutuldu ve beğenildi. Yurt dışından ciddi talep var. Şu anda Azerbaycan gündemde ama Gürcistan ağırlıklı ihracatımız devam ediyor. Daha önce 2 ton çilek göndermiştik. Hasadı yapılan bir ton ürün de Gürcistan'a gidecek” diye konuştu.

Baş, gelecek yıldan itibaren 1000 dekarlık alanda sözleşmeli çilek üretimine başlayacaklarını ifade ederek, Niğde'de iklim, toprak yapısı ve yükselti gibi nedenlerle Türkiye'nin en kaliteli ürünlerinin yetiştiğini aktardı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251