Meyve hasadı öncesi pestisit uyarısı!

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, taze sebze – meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimlerin devam ettiğini belirtti.

Meyve hasadı öncesi pestisit uyarısı!
banner200
banner217

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, yaptığı açıklamada, taze sebze – meyve ürünlerinde hasat öncesi pestisit denetimlerin devam ettiğini bildirdi. Yıldız, “Bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre kullanımının denetlenmesi ile doğal dengenin korunması, insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Bakanlığımız tarafından taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı hazırlanmıştır. Hazırlanan taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi pestisit denetim talimatı gereği ilimizde 2017 yılı üretim sezonunda kalıntı izleme programı dâhilinde Domates, Hıyar, Marul, Kiraz, Şeftali, Ayva, Ispanak, Maydanoz ürünlerinden hasat öncesi numune alınmaktadır. Denetim esnasında gerekli kolaylığı göstermeyenler hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 41. Maddesinin ç) bendine göre idari para cezası uygulanacaktır" ifadesini kullandı.

Yıldız, şunları kaydetti:

“Alınan numunelerde yapılan analizler sonucunda 'Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği' ne uygun olmadığı tespit edilirse; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 39. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi gereğince 1 milyon 605 bin 92 TL idari para cezası uygulanmaktadır. İlimizde 2017 yılı içerisinde şuana kadar idari para cezası veya hasat geciktirme uygulanmamıştır. Denetim programı sayesinde; Bitkisel ürünlerde hatalı veya tavsiye dışı pestisit kullanımı nedeniyle insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi amacıyla hasat edilmek üzere olan bitkisel ürünlerin hasat edilmeden önce denetlenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Bitki Koruma Ürünlerinin teknik talimatlara uygun olarak doğru dozda, doğru zamanda uygulanmasının hem üretici sağlığı açısından hem de tüketici sağlığı hem de maliyetin düşmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak bunun, insana ve doğaya gösterilmesi gereken bir sorumluluk olup, ihmalini vebal olarak gördüğünü belirtmiştir."

Kaynak: Bilecik Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251