Mersin’de fırtına seraları vurdu!

Mersin'in, Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Silifke ilçelerinde fırtına nedeniyle, seralarda ve açık alanlarda büyük hasar meydana geldi.

Mersin’de fırtına seraları vurdu!
banner200

Mersin'in, Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Silifke ilçelerinde fırtına seraları vurdu. Fırtına seralara ve açık alanlarda büyük hasar meydana getirdi. Oluşan hasarla ilgili açıklama yapan Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İlçe Müdürlüklerince hasar tespitlerine devam edildiğini, İl Müdür Vekili Yüksel Şahin, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mustafa Nevzat Zayim'in hasar oluşan yerleri ziyaret ederek, ilçe müdürlerinden hasarla ilgili bilgi alındığını bildirdi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Hasar Tespit Komisyonlarında alınacak kararlar 09/09/2016 tarihli ve 9147 sayılı Bakanlar Kurulu kararınca ilgili Ziraat Bankaları ve TKK kooperatiflerine gönderilecektir. Komisyon karar tarihinden itibaren üreticilerimizin 30 gün içinde ilgili kredi kuruluşlarına müracaat etmesi gerekmektedir. TARSİM'e kayıtlı üreticilerin müracaatları da devam etmekte olup eksperler tarafından tespitler yapılmaktadır. Bilindiği üzere TARSİM kanununda düzenleme ile fırtına, sel, don, dolu vb. riskler TARSİM kapsamına alınmış olup 2090 sayılı Kanun kapsamında sadece borç ertelemesine ilişkin çalışma yapılmaktadır. Bu nedenle üreticilerimizin TARSİM sigortalarını yaptırmaları ve sera yapımında Bakanlığımızca belirlenen asgari şartlara uyması gerekmektedir."

YORUM EKLE
banner151

banner251