Manisa’da 100 bin balık göletlere bırakıldı

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, 100 bin adet pullu sazan yavrusunu barajlara ve göletlere bıraktı.

Manisa’da 100 bin balık göletlere bırakıldı
banner200
banner217

Projeyle ilgili bilgi veren Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, projeyle iç sulardaki su ürünleri stoklarının takviye edilmesi, küçük ölçekli balıkçılığı destekleyerek kırsalda yaşayan vatandaşların kaliteli protein kaynağına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Öztürk; “Balıklandırma faaliyetinin başarıya ulaşabilmesi için, bırakılan balıkların en az 1 kez üremesine şans tanınmalıdır. Bu bağlamda, vatandaşlarımızın 40 santimetreden küçük sazan balığını avlamamaları, av aracı, av zamanı ve yer yasağı kurallarına uymaları gerekmektedir” dedi.

"VATANDAŞLIK GÖREVİDİR"

Amatör balıkçıları da uyarılarda bulanan Öztürk, “Amatör balıkçılar avlanma sırasında olta sayısına, iğne sayısına, resmi avlanma günlerine, yasal avlanma dönemlerine günlük avlanabilir balık adedine, miktarlarına, balıkların yasal avlanma boylarına dikkat ederek sürdürülebilir su ürünleri avcılığına destek olmalıdırlar. Aynı zamanda sürdürülebilir çevre yönetimi ve temiz bir çevre için amatör balıkçılar ile piknikçilerimizin de söz konusu su kaynaklarının kenarında çöp ve evsel atıklar bırakmamaları konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Vatandaşlarımızın usulsüz ve kaçak balık avcılığını en yakın İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine veya Alo 156 Jandarma hattına bildirmeleri sorumlu bir vatandaşlık görevidir” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 18:33
YORUM EKLE
banner151

banner251