Lider Çocuk Tarım Kampına büyük ilgi

Diyarbakır'da Turgut Özal İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan 50 kişilik bir grup ve öğretmenleri ile “Lider Çocuk Tarım Kampı” büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Lider Çocuk Tarım Kampına büyük ilgi
banner200
banner217

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Bakanlığımızca her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine yönelik hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, çocukların tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında çocuklara bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilerek belirlenen temaya dikkat çekiliyor.

15-18 Nisan 2019 tarihleri arasında Turgut Özal İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan 50 kişilik bir grupla "Sıfır Atık" teması ile gerçekleştirilen Lider Çocuk Tarım Kamp programı kapsamında; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sistemlerinin önemi, atıkların geri dönüştürülmesi, atık önleme yaklaşımının benimsenmesi amacına yönelik eğitim ve faaliyetler düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığında görevli Çevre Mühendisleri Merve Sevinç, Muhammet Ay ve Remzi Erol tarafından Turgut Özal İlköğretim Okulunda tüm 4. Sınıf öğrencilerine “Sıfır Atık” teması kapsamında çevre sorunları, çevreyi korumanın önemi, geri dönüşümün önemi, nasıl yapıldığı ve sıfır atık hedefi için neler yapılması gerektiği konularında bilgi verildi. Bu bilgilerin pekiştirilmesi amacıyla öğrencilere ÇEV-SAN Atık Dönüştürme tesisi gezdirilerek, geri dönüşüm ile ilgili uygulamalı eğitim verildi. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezinde çocuklara yönelik çevre bilincine katkı sunmak amacıyla “En Kahraman Kim” isimli tiyatro oyunu izlendi. Kamp kapsamında Diyarbakır’ın yerel markası olan Maple Çikolata fabrikasını gezen öğrenciler çikolata üretim aşamalarını yakından görme fırsatı buldu. 

İçinde yaşadığımız doğal çevreyi diğer canlılarla paylaştığımız bilincinin ve hayvan sevgisinin pekiştirilmesi amacı ile TJK Hipodromunda Çocukların atlarla buluşması sağlandı. İlk kez ata binen çocuklar büyük bir sevinç yaşayarak hayvan sevgisini yakından tattı. 

İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personellerinden Veteriner Hekim Düriye Yalçın Erkek, Mühendis Ahmet Tayuzak ve Mühendis Enver Yıldız tarafından öğrencilere verilen Hijyen eğitiminin ardından öğrenciler İl Müdürlüğümüz Yemekhanesinde birlikte öğle yemeği yedi. Kamp sonunda İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar ve İl Müdür yardımcılarının da katılımıyla çocuklara katılım belgeleri verilerek toplu fotoğraf çekimi yapıldı.  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251