Kurutmalık zeytin standının üçüncüsü açıldı

Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 'Kurutma Yöntemiyle Sofralık Zeytin Üretimi ve Tüketiminin Yaygınlaştırılması' projesi çerçevesinde üçüncü 'Kurutmalık Zeytin' standını Yalova Merkezde bulunan Balıkçılar Kooperatifi girişine açtı.

Kurutmalık zeytin standının üçüncüsü açıldı
banner200
banner217

Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında 2016 yılında başlatılan "Kurutma Yöntemiyle Sofralık Zeytin Üretimi ve Tüketiminin Yaygınlaştırılması" amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Yalovalıların en yoğun uğrak yerlerinden biri olan Balıkçılar Kooperatifine açılan stantta ziyaretçilere Kurutma Yöntemi ile üretilen Doğal Kurutulmuş Gemlik Zeytini ikram edilerek anket çalışması ile duyu analizleri yapıldı. Standa yoğun ilgi gösteren vatandaşlar tattıkları zeytini çok beğendiklerini ifade ettiler.

Yüzde 0-3 arasındaki tuz oranıyla özellikle tansiyon ve şeker hastaları ile çocuklar için oldukça ideal tüketim özelliğine sahip olan kurutmalık zeytin Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirildi ve patenti alındı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de kurutmalık zeytini vatandaşlara sevdirmek için tanıtım ve yayım faaliyetlerini yürütüyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251