Külleme hastalığıyla mücadele!

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 'Külleme Hastalığı' ile ilgili duyuruda bulundu.

Külleme hastalığıyla mücadele!
banner200

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 'Külleme Hastalığı' ile ilgili yaptığı duyuruda, Samsun'da fındık alanlarında son yıllarda yaygın olarak görülen külleme hastalığı ile zamanında mücadele edilmediğinden dolayı verim ve kalite kayıplarının meydana geldiğini bildirdi.

Açıklamanın devamında, şu ifadeler aktarıldı:

“Fındık bitkisinin önemli hastalıklarından biri olan külleme hastalığı bir fungus olup, kışı yere dökülen yapraklarda ve hastalıklı bitki artıklarında geçirir. Hastalık ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde belirtilerini gösterir. Hastalık rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayılır. Külleme hastalığında, yapraklardaki belirtiler, yaprağın her iki yüzeyinde de oluşabilir. Hastalık etmeninin, yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda üst kısımlarda renk açılmaları ve sarımsı lekeler halinde belirtileri görülür. Daha sonra ilerleyen zamanlarda yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye, kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta; ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir.

Kültürel Mücadele!

Fındıkta külleme hastalığına karşı kültürel ve kimyasal mücadele yöntemleri uygulanmaktadır. Kültürel mücadelede; bulaşma kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıkları toplanmalı, bulaşık dip sürgünleri kesilmeli ve imha edilmelidir. Bahçede nemi azaltmak, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesine önem verilmelidir.

Kimyasal Mücadele!

Kimyasal mücadelede; külleme hastalığı fındık bahçelerinde hava sıcaklıklarına bağlı olarak, Nisan ayı ortalarından itibaren görülmeye başlar ve belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda bahçede hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden de, çotanak bağlama döneminde, ilaçlama yapılır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etki süresi dikkate alınarak ikinci ve diğer ilaçlamalara hasada kadar devam edilir. İlaçlamalarda halihazırda Bakanlığımızca geçici tavsiyesi olan Bitki Koruma Ürünlerinden herhangi biri (Fluopyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l SC aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 25 ml, Triadimenol % 50 EW aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 100 ml ve Kükürt 800 g/l SC aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 400 ml) kullanılmalıdır. İlaçlamalarda sırt pülverizatörü, mekanik, motorlu veya hidrolik bahçe pülverizatörü kullanılmalıdır. İlaç etiket bilgilerine dikkat edilmeli, ürüne tavsiyesi olan Bitki Koruma Ürünü ile zamanında ve uygun doz ile tüm bitki yüzeyini kaplayacak şekilde uygulamalar gerçekleştirilmelidir.

Zamanında Mücadele Önemli!

Üreticilerimizin külleme hastalığına bağlı ürün ve kalite kaybı yaşamamaları için fındık bahçelerini kısa aralıklarla kontrol etmeleri söz konusu hastalık ile zamanında mücadele edebilmeleri açısından son derece önemlidir. Kimyasal mücadelenin fındık bahçelerinde iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmasına dikkat edilmeli, çisentili ve mevsim için anormal sayılabilecek çok sıcak günlerde ve güneşli günlerde öğle saatlerinde ilaçlama yapmaktan kaçınılmalıdır. İlaçlama esnasında tüm koruyucu önlemler alınmalı, koruyucu maske gözlük ve eldiven mutlaka kullanılmalıdır. Fındık üreticilerimizin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurmak suretiyle ayrıntılı bilgi almaları faydalarına olacaktır."

Kaynak: Samsun Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE

banner251