" />

Kırklareli’nde ‘kayın mantarı’ anlatıldı!

Kırklareli Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, üreticilere yönelik "Kayın Mantarı Yetiştiriciliği" hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

banner255
Kırklareli’nde ‘kayın mantarı’ anlatıldı!
banner200

Kırklareli Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen, "Kayın Mantarı Yetiştiriciliği" bilgilendirme toplantısında, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Kemal Soylu, 'Kayın Mantarı' konusunda katılımcılara bilgi verdi. Soylu, "Mantarlarla ilgili çeşitli çalışmalar yapıyoruz, bu çeşitlerden bir tanesi de Kayın Mantarı. Ülkemizde bundan 10 sene öncesine kadar pazarda gördüğünüz beyaz şapkalı mantarlar vardı. Artık kayın mantarı da yaygınlaşmaya başladı, oldukça fazla talep var. Ama yeterli bir üretimimiz yok, talebi karşılayacak üretimimiz yok onun için bu mantar yetiştiriciliğini yapmak isteyenler için bir fırsat olabilir. Kayın Mantarı zaten bizim doğamızda yetişen bir mantar” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ümit Ortan, “Bugün burada bulunmamızın sebebi önemli gıda maddelerinden bir olan ve ülkemizde değerini maalesef bulamayan Mantar konusunu işlemek için bir aradayız. Birçoğunuz mantar konusunda bir şekilde ilişkili olduğunu biliyorum. Kayın Mantarı çok bilinen Kültür Mantarı'nın yanında yetiştiriciliği daha kolay ve rahatlıkla bir aile ekonomisine katkıda bulunacak üretim şekillerinden biridir. Kayın mantarı ayrıca doğada kendi kendine yetişebilmektedir. Amacımız burada farkındalığı artırmak ve ilerleyen süreçte gerek il merkezinde, gerekse ilçelerimizde Kayın Mantarı Üretimi'nin artırılması ve geliştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kaynak: Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251