Kinoa yetiştiricileri İstanbul’da buluştu

Kinoa Yetiştiricileri Derneği tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi günü İstanbul'da düzenlenen 1. Yeni Nesil Ürünler Bilinçli Çiftçiler paneline Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Abdulmuttalip MEŞE ve Tekniker Sami ÇELİK katıldı.

Kinoa yetiştiricileri İstanbul’da buluştu
banner282

Bu yıl ilk kez düzenlenen panelde çiftçilerin yeni nesil ürünlerle buluşturulması ve bu ürünler hakkında doğru bilgiler verilmesi hedeflendi. Panele katılım beklenenin üzerinde olurken panel Kinoa Yetiştiricileri Derneği Başkanı Can TEMİZEL'in anlatımlarıyla başladı.

TEMİZEL, öncelikli olarak derneğin kuruluş amacını anlatırken panelin ikinci bölümünde ise Kinoa nedir, sağlık üzerine etkileri nelerdir, Dünyada ve Türkiye'de Kinoa Yetiştiriciliği nasıl yapılır, saf ve sertifikalı tohumun önemi nedir gibi çok çeşitli konularda geniş bilgiler verdi.

Daha sonra Kinoa yetiştiriciliğiyle ilgili çalışmalar yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nden Doç. Dr. Hakan GEREN, katılımcılara yaptığı çalışmalardaki tecrübelerini aktardı. GEREN ayrıca ekim sıklığı, gübreleme, sulama, zararlıyla mücadele konularında yaptığı sunumlarla da katılımcıların sorularına cevap bulmaya çalıştı.

Son olarak Nano-Lab Laboratuar hizmetlerinden Hasan MUTLU'nun bu yıl ki hasatlardan elde edilen ürünlerin analizleriyle ilgili sunumla devam eden Panel, katılımcıların konuyla ilgili soruları ile son buldu.

Bilecik'de bu yıl ilk kez üretimi yapılan kinoa bitkisi, Merkez Cumalı Köyünde önder 4 çiftçi tarafından 30 dönüm arazide ekimi yapılmış ve ortalama 115 kg/da verim elde edildi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 11:27
YORUM EKLE
banner151