Kaynarca, Şap Hastalığı ile Mücadele Ediyor

Kaynarca'da 29 Aralık 2015 tarihinde görülen şap hastalığı vakası sonrasında karantina işlemleri ile birlikte gerekli önlemleri alan yetkililer, hastalığın sönüş aşamasında olduğunu belirttiler.

Kaynarca, Şap Hastalığı ile Mücadele Ediyor
banner282

Şap hastalığının vurduğu ilçede şuana kadar resmi rakamlara göre 2 hayvan telef olurken, daha fazla kayıp yaşanmaması için çalışmalar devam ediyor. Kaynarca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Yazıcı, "Kaynarca'da görülen şap hastalığı sonrası 32 mahallede hayvan giriş çıkışlarının yasaklanmış olup, sadece İlçe Müdürlüğü kontrolünde kesime giden hayvanların sevkine izin verilmektedir. Aynı zamanda mahalle muhtarlarına, vatandaşlara şap hastalığı ile ilgili gerekli bilgilendirmeler ve eğitimler kurumumuz tarafından yapıldı'' dedi.

Hastalığın önlemenin tek yolu Şap Aşısı

Şap Hastalığını önlemenin tek yolunun şap aşısını yaptırmak olduğunu söyleyen Yazıcı, "İlçede hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımız mutlaka hayvanlarına şap aşısını yaptırsınlar, ihmal etmesinler. Hastalığın çıktığı yerden başlamak sureti ile şuanda aşılama çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Yapılan yoğun mücadele çalışmaları sonucu hastalık kontrol altına alınarak İlçemiz sınırlarında yayılmasına engel olunmuştur. Hastalık çıkış tarihinden itibaren İlçemizde devam eden karantina herhangi bir yeni vaka tespit edilmediği takdirde yasal karantina süresi dolduğunda kaldırılacaktır '' ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE