" />

Kanatlı atıklar biyoenerjiye dönüşüyor

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Kanatlı Atıklarından Biyoenerji ve Gübre Elde Edilmesi" konulu program düzenledi.

Kanatlı atıklar biyoenerjiye dönüşüyor
banner200

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen programda sunum yapan Ziraat Mühendisi Tacettin Yıldırım, katılımcılara dünyada ve ülkemizde 'Kanatlı Üretimi' ile ilgili bilgi verdi. Yıldırım, ülkemizde 2 milyon insanın ekmeğini kazandığı bu kadar önemli bir sektörün, son zamanlarda atıklarının bertaraf edilmesi ile ilgili sorun yaşandığını belirtti. Konu ile ilgili araştırma yaptığını söyleyen Yıldırım, “Atıkların geri dönüşümü ile sektöre hem ekonomik girdi sağlayacak, hem de bu atıkları değerlendirecek işletmelerin faaliyete girmesi ile istihdam sağlanmış olacaktır" diye konuştu.

BİYOENERJİDE ÜRETİMİNDE KULLANILIR

Programda konuşan Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Gengüz, “Kanatlı yumurtasından ve etinden faydalanıyoruz ancak atıklarından ise rahatsız oluyoruz. Kanatlı atıklarını taze gübre olarak dökecek arazi bulamıyoruz. Bu konuda gerek sektördeki bu sorunun çözümü ve gerekse istihdam sağlanması açısından önemli olan kanatlı atıklarından biyoenerji üretim tesisinin ilimize kazandırılması hususunda, İlimiz iş adamlarından destek bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Elazığ Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251