Kadın seyis eğitimleri devam ediyor

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, kırsalda yaşayan kadınlara istihdam sağlayabilmek için başlatılan 'Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi'nde eğitimler tüm hızıyla devam ediyor.

banner255
Kadın seyis eğitimleri devam ediyor
banner200

Eğitim toplantısına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Mustafa Özdemir, "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi"nin hipodromu olan 8 ilde uygulandığını belirtti. Bu iller arasında kursun ilk olarak İzmir'de başlatıldığını söyleyen Özdemir, “Amacımız lisanslı kadın seyis yetiştirmek ve yarış sektöründe gelişmiş olan ülkelerde olduğu gibi kadınların ağırlıklı olduğu bir sektör oluşturmak ve erkek egemenliğinde olan bu yapıyı kadınların egemenliğine geçirmek. Atçı açısından ve at açısından ezberlerin bozulacağı inancını taşıyorum. Çünkü kadın eliyle yetişen ve sahada yarışan bir atın daha iyi koşacağına inanıyorum. Bu bir pozitif ayrımcılık değil, annelik içgüdüsü ve sevgisiyle atlarla daha iyi iletişim kuracağına inandığımız kadınların yetiştireceği atların stressiz ve sorunsuz olmalarının yarışlarla doğru orantılı olduğuna inanıyorum" dedi.

İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Bakan ise 18 kursiyerin yer aldığı kursların 7 haftadır devam ettiğini ve eğitimler sonunda yapılacak sınav sonrası başarılı olanlara sertifika verileceğini söyledi. Bu buluşmada kursiyerlerle at sahiplerinin bir araya geldiklerini aktaran Bakan, bu sayede başarıyla mezun olacak kursiyerlerin iş imkânı da bulmalarını amaçladıklarını söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251