İl müdürlüğüne üniversite öğrencilerinden ziyaret

Isparta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünü ziyaret eden Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü 3. sınıf öğrencilerine, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Bitki Koruma Bölümü faaliyetleri ve tahmin erken uyarı cihazları hakkında bilgiler verildi.

İl müdürlüğüne üniversite öğrencilerinden ziyaret
banner282

Toplantıya Isparta Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Cenk ŞÖLEN, Şube Müdürü Ali BAYRAKLI, Ziraat Fakültesi öğretim Üyeleri, İl Müdürlüğü teknik elemanları ve öğrenciler katıldı.

ŞÖLEN, ÖĞRENCİLERE ISPARTA TARIMINI ANLATTI

Isparta'nın tarım potansiyelinden ve ürün deseni farklılığından bahsederek, ürün zenginliğini anlatan ve mühendis adayı öğrencilere ziraat mühendisliğinin ayrıcalıklı bir meslek olduğunu, her mühendisin bir konuda uzmanlaşması gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Cenk Şölen, şunları kaydetti: "İlimizde 216.000 da alandan 634.000 ton elma, 51.000 da alandan 31.000 ton kiraz, 18.000 da alandan 16.500 ton kayısı, 20.500 da alandan 8.500 ton gül 5.000 da alandan yaklaşık 10.000 ton şeftali üretimi yapılmaktadır. Toplamda 310.000 da alanda tüm mücadele yöntemlerinin bir arada kullanıldığı entegre mücadele yöntemi hedef alınarak en son kimyasal mücadelenin yapılması hedeflenmektedir.

Ayrıca, İlimizde bulunan 29 adet tahmin ve erken uyarı cihazı vasıtasıyla alınan veriler il tahmin ve uyarı merkezimizde değerlendirilerek hastalık, zararlı için kimyasal mücadeleye başlama zamanı konusunda çiftçilerimizin cep telefonlarına SMS atarak, varsa e-posta adreslerine e-posta yoluyla ve İlçe Müdürlüklerimiz vasıtasıyla ilan edilerek bilgi verilmektedir"

İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca ziyaretçi öğrencilere tahmin uyarı cihazları ve diğer bitkisel üretim konularında bilgiler verilerek toplantı sona erdi.

YORUM EKLE
banner151